Pomáháme zachránit volavku císařskou

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  19. 06. 2021


I Bhútán, který jako první na světě zavedl měření hrubého národního štěstí a drží se stranou konzumu, umožňuje budování nových vodních elektráren. Jejich výstavba však znamená mimo jiné další problém pro kriticky ohroženou volavku císařskou, vznosného, šedobíle zbarveného ptáka, který je ještě o polovinu větší než naše volavka popelavá.

Dospělá volavka císařská na lovu. Foto RSPN Bhutan Dospělá volavka císařská na lovu. Foto RSPN Bhutan

Volavek císařských zbývá zoufale málo. Jejich celkový počet se odhaduje na méně než šedesát jedinců, přičemž relativně nejsilnější populace čítající méně než třicet ptáků žije právě v Bhútánském království. Plány na využití energie tamních vodních toků naštěstí pro volavku císařskou přinesly také jedno pozitivum: začalo se intenzívně řešit, jak ji zachránit. A do tohoto úsilí byl mezinárodním společenstvím přizván i náš kurátor ptáků Antonín Vaidl a Zoo Praha.

Tým expertů před několika lety navrhl, aby v provincii Wangdue bylo vybudováno chovné centrum, do kterého bude umisťována část mláďat z posledních existujících hnízd. K realizaci každého záměru jsou však potřeba peníze a kvalifikovaní lidé. Peníze nebyly v tomto případě až takový problém – ve srovnání s náklady na vybudování hydroelektrárny stojí i ta sebelepší a sebevětší chovná stanice směšný pakatel. Kvalifikovaní pracovníci jsou ale něco úplně jiného. A proškolení budoucích bhútánských chovatelů byl úkol Tondy Vaidla a dalších kolegů ze Zoo Praha.

Dnes už jsou to úsměvné vzpomínky, ale když k nám Bhútánci na jaře 2017 přijeli na první stáž, asi nikdo nevěřil, že jejich mise splní svůj účel. Jeden z nich se totiž na samém počátku pobytu v Praze zmínil, že doma již pracoval v záchranné stanici, do které jim přišly i dvě sovy pálené s poraněnými křídly.

„A co jste s nimi dělali?“ zeptal se bezelstně Tonda Vaidl.

„Modlili jsme se,“ odpověděl mu jeho novopečený bhútánský žák. „Modlili jsme se celý týden. A pak i druhý.“

„A dál?“

„Dál nic. Po dvou týdnech obě sovy uhynuly.“

Dnes ovšem Tonda říká, že všichni jeho bhútánští žáci svou novou práci zvládli až překvapivě dobře. Ve velkoryse pojatém chovném centru, které bylo dokončeno loni, se dnes nacházejí dvě mláďata volavek císařských. Již v první polovině dubna je Bhútánci odebrali z jednoho z posledních hnízd tohoto druhu. A mimochodem, do chovného centra se stěhovala v přepravním boxu, který jsme spolu s veterinárními léčivy a vybavením zaslali do Bhútánu letos v březnu ze Zoo Praha.

 

Psáno pro MF Dnes 


Mladé batagury bengálské uvidíte už brzo v pavilonu Čambal. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nejenže jde o jednu z nejvzácnějších i nejkrásnějších želv světa. Navíc je to želva s příběhem, který v sobě nese prvky hollywoodského blockbusteru: šokující odhalení, zoufalé pátrání, špiónku zastírající svou...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tenhle týden jsem se opět pokusil vyfotografovat lovící stříkouny. Předem říkám, že jsem neuspěl. Ale zajímavé to bylo, to tedy ano!
Přihlášení k newsletteru