Divočina v kulisách velkoměsta

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  24. 04. 2021


V pondělí odpoledne jsme do téměř dvacetihektarové ohrady na pražských Dívčích hradech vypustili čtyři klisny koně Převalského. Když jsem dvě z nich o chvíli později spatřil na horizontu s kulisou Pankráce v pozadí, připadl jsem si jako v národním parku Nairobi, kde se za žirafami tyčí výškové budovy keňské metropole.

Jako třetí v pořadí vyběhla z transportní bedny Xicara, klisna narozená přímo v Zoo Praha. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Jako třetí v pořadí vyběhla z transportní bedny Xicara, klisna narozená přímo v Zoo Praha. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vypouštění klisen přivezených z naší stanice v Dolním Dobřejově očekávaně vzbudilo značnou pozornost médií. Jinou akci, která proběhla o dva dny dříve – minulou sobotu –, jsme jim pro její nenápadnost ani neavizovali, byť pro nás byla také velmi důležitá: Do někdejšího mlýnského náhonu v areálu naší zoologické zahrady jsme vypustili zhruba sto šedesát karasů obecných. Šlo o první krok k tomu, abychom pomohli návratu této kdysi naprosto běžné, ale dnes nanejvýš ohrožené rybky nejen do vod v našem areálu, ale doufejme i do dalších českých vod.

Jak vypouštění koní Převalského na Dívčí hrady, tak karasů obecných do náhonu v zoo je příkladem naší snahy o zachování biodiverzity zdejší fauny a flóry. Třebaže mnohem známější byly přinejmenším doposud naše aktivity namířené do světa, naše tuzemské úsilí má již poměrně dlouhou historii. Z valné části se však orientovalo hlavně do areálu Zoo Praha. Kupříkladu syslové obecní se v prostoru pod Sklenářkou neocitli sami od sebe, ale zásluhou kolegů, kteří je tam vypustili a celá léta se starají, aby jejich kolonie prosperovala.

Úplně vzornou ukázkou těchto aktivit může být revitalizace skalního masívu, kde jsme se pracně zbavili akátů a dalšího nežádoucího porostu, aby se sem mohla vrátit křovinatá skalní step i tradiční vinohrad. Toto obnovené prostředí dalo šanci mnoha druhům rostlin a živočichů, přičemž asi nejvíce viditelný je vzrůst populace kriticky ohrožené ještěrky zelené. A pro připomenutí: Hlavním úkolem koní Převalského na Dívčích hradech je také obnova tamní stepi.

I když navzdory pandemii neutucháme v úsilí o rozvoj našich ochranářských projektů ve světě, přece v nás roste chuť i na ty tuzemské. Po vypuštění koní Převalského na Dívčí hrady, tedy do jihozápadní části Prahy, jsme začali plánovat umístění zubrů do ohrady na severovýchod Prahy. Je na co se těšit! 

Psáno pro MF Dnes 

Související webová stránka

Koně Převalského na Dívčích hradech


Když jsem se před Mikulášem 2010 chystal na svou první návštěvu chovné a aklimatizační stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově, zrovna napadl sníh. Všichni mi začali cestu rozmlouvat. Jako bych se chystal za polární kruh a nikoli...

Motorový vůz “ringhoffer” z roku 1929 s číslem 2172 - stejné číslo má ode dneška i první z vozů dětské tramvajky v Zoo Praha. Foto Miroslav Bobek

Po náročné rekonstrukci se v naší zoologické zahradě dnes v 11 hodin znovu rozjede dětská tramvajka. Ano, slavná tramvajka s číslem 11, která si získala srdce několika generací dětských návštěvníků, se vrací!
Přihlášení k newsletteru