Jak jsme hledali a našli jméno pro orangutaní mládě

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  16. 12. 2020


Více než čtyři tisíce návrhů nám přišlo přes webový formulář, další stovky v diskuzích na sociálních sítích a v e-mailech. A jedno z navrhovaných jmen nás opravdu zaujalo. Terry, na počest tvůrce Zeměplochy, spisovatele Terryho Pratchetta (1948–2015).

Orangutaní sameček už má jméno! Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Orangutaní sameček už má jméno! Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V roce 1999 navštívil Terry Pratchett i Zoo Praha. Seznámil se s našimi velkými želvami a poté v dnes již neexistujícím sále pronesl přednášku. Člen jeho českého fanklubu Martin T. Schwarz na ni po letech vzpomínal takto: „Terry Pratchett začal podle očekávání mluvit o své práci v Nadaci na záchranu orangutanů. (...) Zvláště sugestivní vyprávění o setkání Mistra tváří v tvář ve volné přírodě s orangutaním samcem, který prý vypadal jako obrovská krychle a tři Schwarzeneggerové vedle sebe, na nás všechny udělalo velký dojem.“

Terry Pratchett ve svém díle stvořil postavu knihovníka-orangutana, který se dorozumíval slovem Oook (nebo Ook) a nesnášel lidi, kteří ho označovali „opice“ nebo dokonce „opička“ namísto správného Lidoop či Knihovník. Ve skutečném světě pak tento Knihovník napomáhal při Pratchettově fundraisingu ve prospěch orangutanů žijících na Sumatře a zejména na Borneu. Terry Pratchett se za nimi naposled vypravil dokonce ještě s rozvíjející se Alzheimerovou chorobou a natočil pro BBC dokument věnovaný jejich ochraně.

Na první pohled by se tedy jméno Terry nabízelo jako téměř jasná volba. Jenže chyba lávky: Zní podobně jako Diri a oběma orangutaním sourozencům by jejich jména mohla splývat.

A tak jsme museli hledat dál. Již jsme však věděli, co z návrhů vybírat: nějaké jiné jméno, které by odkazovalo, když ne přímo na Terryho Pratchetta, tak alespoň na jeho Knihovníka. Nakonec nám v sítu uvázly dva návrhy: Kusasi a Pustakawan. Kusasi byl orangutaní samec, kterého ve zmiňovaném dokumentu BBC hledal v pralesích Bornea Terry Pratchett. A Pustakawan znamená v indonéštině knihovník.

Pro které jméno jsme se nakonec rozhodli? Naši chovatelé hlasovali – a vyhrál Pustakawan. Náš orangutaní sameček se tedy ode dneška jmenuje Pustakawan, zkráceně Kawi.


Ačkoli jsem byl ohlášen týden předem, musel jsem se na místě legitimovat, podepsat se, odevzdat telefon a projít několika turnikety. Nacházel jsem se ve Státní tiskárně cenin.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Budou to už tři roky, co jsem na tomto místě položil a vzápětí se i pokusil zodpovědět otázku, proč stojí plameňáci na jedné noze. Moje odpověď tehdy zněla: „Výzkumy posledních let ukazují, že nejspíš půjde o to, aby...
Přihlášení k newsletteru