Krysa vyznamenaná Zlatou medailí

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  24. 10. 2020


Obávám se, že letošní Vánoce by mohly být první v celé historii Zoo Praha, kdy zůstane zavřeno. Ale i kdyby vánoční strom nešlo rozsvítit za přítomnosti návštěvníků, rozsvítíme ho online. Stejně tak udělíme naše ceny a uskutečníme vánoční komentovaná krmení. Jisté je, že bez větších změn zůstane jenom naše tradiční adopční kampaň. Zrovna jsme do ní vybírali zvířata – sirotky.

Jedna z našich samic krysy obrovské. Připadala mi trochu jako Remy z filmu Ratatouille. Foto Miroslav Bobek Jedna z našich samic krysy obrovské. Připadala mi trochu jako Remy z filmu Ratatouille. Foto Miroslav Bobek

„Vedle několika ptáků a plazů tu máme dva savce, vari bělopásého a bodlinatku egyptskou,“ padlo na naší poradě.

Překvapilo mě, že by všichni savci až na tyhle dva měli své adoptivní rodiče.

„Ještě tam je krysa obrovská,” řekli mi, „ale přece nebudeme dávat k adopci krysu.“

„Naopak!“ odpověděl jsem. „To musíme! Vždyť právě krysa obrovská dostala před pár týdny Zlatou medaili PDSA, vůbec nejvyšší civilní vyznamenání pro zvířata ve službách člověka.“

Nepřeháněl jsem. Ostatně možná jste tu zprávu také zaznamenali: Krysa obrovská jménem Magawa, kterou v Tanzánii vycvičili pracovníci belgické organizace Apopo, dokázala v Kambodži vyhledat a označit 39 nášlapných min a 28 kusů nevybuchlé munice.

Krysa obrovská patří spolu s dalšími druhy velkých afrických hlodavců z rodu Cricetomys (křečko-myš) k opravdu pozoruhodným zvířatům. Proto jsme ji ve dvou párech začali chovat i v Zoo Praha, byť zatím v zázemí. Návštěvníkům ji představíme až v novém pavilonu goril.

Důsledně vzato, není úplně přesné mluvit o kryse obrovské. Výstižnější by bylo zmíněné označení „křečkomyš“. Když jsem ji fotografoval, jen jsem žasnul, kolik potravy dokáže shromáždit v lícních torbách. Druhový název „obrovská“ je naproti tomu v pořádku. Časté srovnávání její velikosti s kočkou se mi sice jeví poněkud nadsazené, ale pořádný macek to je, to zas ano.

Foto: Miroslav BobekFoto: Miroslav Bobek

V novém pavilonu goril plánujeme krysu obrovskou představit nejenom proto, že je úspěšným hledačem min. Naším hlavním důvodem je skutečnost, že v Africe bývá – coby bushmeat, „maso z lesa“ – velmi často lovena a konzumována. Současně se objevuje i jako jeden z adeptů na hospodářský chov, který by měl přispět právě k omezení lovu volně žijících zvířat, jinými slovy k omezení spotřeby bushmeatu. (Po všech zkušenostech z Afriky jsem k tomuto záměru skeptický, ale stejně jako v případě úvodních řádků svého sloupku bych se rád mýlil.)

Mohl bych o toho o kryse obrovské napsat ještě mnohem víc – využívá se například při diagnostice tuberkulózy –, ale jestli se sem má vejít i její fotografie, musím skončit. Třeba se k ní v prosinci, během naší adopční kampaně, ještě vrátím.

 

Psáno pro MF Dnes


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Často jsem dotazován, zda a v jakém rozsahu dochází k přenosu covidu-19 na zvířata. Na tohle téma se tu a tam objeví nějaká nová zpráva, která potichu zapadne – anebo rovnou smršť informací, která naopak mine jenom málokoho,...

Jako bych to tušil. Dnes dopoledne jsem se rozjel do zoo – a chvilku poté, co jsem dorazil do kanceláře, mi přišla zpráva, že samička orangutana sumaterského Mawar začala rodit. Před půl dvanáctou bylo mládě na světě. Ve...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní