Let do nebezpečí

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  07. 09. 2019


Dnes si připomínáme Mezinárodní den supů. V úterý jej předznamenala zpráva, že zahynula samice supa mrchožravého, která se vylíhla ve zlínské zoo a začátkem srpna byla v bulharských horách vysazena na umělé hnízdo. Hned během svého prvního letu narazila do drátů elektrického vedení.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vypouštění supů mrchožravých odchovaných v lidské péči probíhá v Bulharsku již čtvrtým rokem. Jeho cílem je posílit skomírající populaci tohoto druhu. Nad balkánské rokliny doposud vylétlo sedmnáct „mrchožroutů“ pocházejících ze zoologických zahrad či jiných chovných zařízení. Z nich šest se vylíhlo v Praze a tři ve Zlíně, ovšem část své životní pouti absolvovalo v Praze celkem deset z těchto sedmnácti supů. Jedno pařížské a všechna tři zlínská mláďat totiž jejich náhradní rodiče odchovávali v naší zoologické zahradě.

Smrt zlínské samice, k níž došlo tento týden, bohužel nebyla ojedinělá. „Mrchožrouty“ navracené do přírody čeká vedle elektrických vedení řada dalších nebezpečí a problémů.

Jedním z nich je nedostatek potravy. Proto jsme také v horách u bulharské vesnice Partizani financovali vybudování a provoz „supí restaurace“, kam je mrchožroutům předkládáno lákavé menu. Jenže příroda nebere ohledy, a tak i sup se může stát součástí jídelníčku jiného zvířete. Shodou okolností rovněž zlínskou samici před časem v Bulharsku ulovila liška.

A během cesty do tropické Afriky je ještě hůř. Dva supi mrchožraví, kteří se roku 2016 vylíhli ve Vídni, se ihned po vypuštění v Bulharsku rozletěli do afrických zimovišť. Nezvládli však přelet přes moře. První z nich utonul nedaleko izraelského a druhý poblíž egyptského pobřeží. Také jednomu z našich pražských supů došly v loňském roce během migrace síly. Naštěstí se tak stalo nad pevninou, v Turecku, a byl tamními ochránci převezen do Zoo Faruk Yalçın. Že ho pak údajně převzaly turecké úřady a dnes je pro nás nezvěstný, je jiná věc…

Bohudíky doposud žádný ze supů vypuštěných v Bulharsku nebyl v jižní Evropě, na Blízkém východě ani v severní Africe zastřelen. Že jde v tomto ohledu o nebezpečná území, je však evidentní. A barbarská střelba po všem živém může patrně škodit i nepřímo. Vysílačkami označení supi, kteří letěli z Itálie, opakovaně dosáhli břehů severní Afriky, ale namísto aby si na nich odpočali nebo pokračovali do vnitrozemí, prudce odbočili a letěli nad vodou podél pobřeží, dokud vysílením nepadli do moře. Předpokládá se, že kvůli lovcům pálícím z pušek neměli kde usednout…

Přesto se jeden z „našich“ supů přece jen obětí lidské hlouposti stal. V Paříži vylíhlá samička byla roku 2016 zastřelena na zimovišti v Nigeru.

Významná část ze sedmnácti „mrchožroutů“ navrácených do přírody však prozatím všemožným nástrahám odolává. Už to je ohromný úspěch. A až časem dospějí, snad se alespoň někteří vrátí z afrických zimovišť na Balkán a tam zahnízdí. Tehdy si Mezinárodní den supů přestaneme připomínat a začneme ho slavit.

Psáno pro MF Dnes


Jen málo zvířat spatřuje v člověku naprosto automaticky svou kořist. Jedním z nich – jestli ne vůbec prvním v té nedlouhé řadě – je krokodýl kubánský. Svého času jsem tu o něm už psal: I když dorůstá...

Je to téměř tři čtvrtě roku, co jsme s Rachel Hogan seděli v její kanceláři v záchranném centru pro primáty v kamerunském Mefou a plánovali výstavbu ubytovacího zařízení pro děti. Ty z vesnic v okolí biosférické rezervace Dja...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní