Ven, do přírody!

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  24. 08. 2019


Měl bych do konce prázdnin zredigovat knižní rozhovor, který se mnou vedli dva novináři. Jenže je před námi už jen týden a já jsem stále na začátku, u vzpomínek na dávné pobyty v severních Čechách, kde jsem se síťkou honíval motýly. Místo klepání do kláves bývám raději venku i dnes, jen místo někdejší síťky nosím fotoaparát.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Za letošní jaro a léto jsem nasbíral spoustu zážitků a fotografií. Říkám si, že bych mohl udělat velký plakát poskládaný ze snímků, které pro mne mají největší význam, a doma si ho vyvěsit. Určitě by na něm na něm nechyběli:

 • Jeden z našich opravdu vzácných motýlů, modrásek rozchodníkový, kterého jsem pod skalním masívem v zoo zastihl při zásnubním letu.
 • Samec ještěrky zelené se stejného místa, plachý, ale překrásně vybarvený, s tyrkysově svítící hlavou. Jako by ani nepatřil do naší přírody.
 • Veliké samotářské včely drvodělky, za normálních okolností téměř černé, ale na mých snímcích se žlutou hrudí a žlutě proužkovaným zadečkem – to od pylu, jímž byly plně naloženy. Když jsem je u cesty nad hlavním vchodem do zoo fotografoval, připadaly mi jak těžké bombardéry.
 • Pár vznešených jeřábů popelavých, které jsem zaslechl od „svého“ rybníka v Českém ráji, a když jsem se vydal za jejich hlasy, spatřil jsem je na strništi s majestátním Ještědem v pozadí.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaFoto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

A od tohoto rybníka bych na svůj plakát zařadil také sérii fotografií, na kterou se i s odstupem několika týdnů dívám s úžasem a současně s radostí, čeho jsem byl svědkem. Zachycuje užovky obojkové a jejich souboje o kořist.

V horkém dni jsem seděl na hrázi, když se téměř k mým nohám vyplazila užovka, která z přerybněné vody vlekla pořádného kapříka. Mohl mít asi decimetr a užovka se ho sebe pokoušela hlavou napřed nasoukat. V duchu jsem se vsázel, jestli to dokáže, a jak jsem tak sledoval její „vykloubené“, do široka rozevřené čelisti, živě jsem si představil, že opravdu velký had by celkem snadno mohl slupnout i člověka. Souboj užovky s nadměrným soustem však náhle přerušil vetřelec. Druhá, zhruba stejně velká užovka popadla kapříka za středem těla a snažila se ho její právoplatné majitelce uzmout.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaFoto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Snad půl hodiny jsem pak sledoval a fotografoval souboje o rybku. Užovky se o ni tahaly, střídavě se jí zmocňovaly a pokoušely se ji polykat, mizely v rákosí či ve vodě a znovu se objevovaly. Vlastně ani nemohu říci, kolik hadů se do těchto soubojů zapojilo, jestli dva nebo víc, a o kolik kapříků vlastně šlo, ale byl to neuvěřitelný zážitek. Završily ho dvě užovky, které společně, vedle sebe, vynesly z vody další, o malinko menší rybu. Vztyčily se přitom jak nějaké kobry.

Bylo to úžasné… Musím ještě honem ven! S knížkou-rozhovorem to vidím bledě, vydání asi budeme muset odložit na jaro. Ale byla by přece nekonečná škoda nechat si ujít, co ještě mohou nabídnout poslední dny prázdnin.


Za pár dnů to bude půl roku, co mi Dave Schaap poslal fotografii z letiště v tasmánském Hobartu. Zachycovala betonovou ranvej s dvěma vozíky v popředí. Nad jedním z nich – se čtyřmi dřevěnými bednami – bylo...

Příští sobotu otevřeme v Zoo Praha nově vybudovanou expozici, která je věnována Tasmánii a Austrálii. Když ji architekti navrhovali, nechali se inspirovat skutečností, že jsme pro ni vybrali místo pod svahem, na němž se tyčí...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní