Pelikáni Jejího Veličenstva

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  27. 05. 2019


Sun, Moon a Star jsou tři pelikáni bílí, kteří příští čtvrtek nastoupí cestu ze Zoo Praha do Londýna. Jejich novým domovem se stane jezírko v královském St. James's Parku, na které je výhled z oken Buckinghamského paláce. Sun, Moon a Star budou de facto darem hlavního města Prahy Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II. A nestane se tak poprvé. První čtyři pelikáni bílí odešli z Prahy do St. James's Parku již roku 1995 a další tři je následovali v roce 2013. Sun, Moon a Star budou mít tudíž pořadová čísla 8, 9 a 10.

Pelikáni bílí, kteří v zázemí čekají na cestu za královnou, zatím bílí nejsou - ale to se spraví. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha Pelikáni bílí, kteří v zázemí čekají na cestu za královnou, zatím bílí nejsou - ale to se spraví. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Přítomnost pelikánů v samém srdci britské monarchie má však ještě neskonale delší historii. První zdejší pelikány daroval králi Karlu II. Stuartovi ruský velvyslanec již roku 1664! Jde tedy o tradici, která trvá více než tři a půl století. Tomu odpovídá i její význam, což může dokumentovat oficiálně nepotvrzená – ale ani nevyvrácená – historka z doby studené války.

Jak vzpomínal bývalý britský diplomat Alistair Kerr, v 60. letech pokračoval Sovětský svaz v tom, co kdysi započalo carské Rusko: Tu a tam prostřednictvím svého velvyslanectví poslal do St. James's Parku nové pelikány. V rivalitě zuřící mezi velmocemi ovšem nově nastoupivšího amerického velvyslance napadlo, že by do Londýna mohly nějaké pelikány věnovat také Spojené státy. Tak se i stalo. Jenže američtí pelikáni v St. James's Parku vůbec neprospívali a Američané v paranoie studené války pojali podezření, že v tom má prsty sovětská ambasáda. Již tak ledové vztahy mezi oběma velvyslanectvími se ještě zhoršily.

V této fázi bychom očekávali nástup Jamese Bonda nebo aspoň MI5, ale ve skutečnosti se zapojila americká National Audubon Society. Ta upozornila, že ze Spojených států přišli do Londýna pelikáni hnědí, kteří se vyskytují na mořských pobřežích, a podmínky v St. James's Parku jsou pro ně tudíž nevhodné. Darovaní pelikáni hnědí byli proto přesunuti do londýnské zoo a ze Spojených států přivezeni správní, „sladkovodní“ pelikáni. Tím celá záležitost naštěstí skončila a jako řada jiných epizod studené války upadla v zapomnění.

Jak ale vidíte, posílat pelikány britské panovnici je velká a vážná věc. Přejme Moon, Sun a Star šťastnou cestu a spokojený život v St. James's Parku!

Psáno pro MF Dnes


Foto: Khalil Baalbaki

V souvislosti s letošním 65. výročím příchodu první žirafy do Zoo Praha jsem na sociálních sítích připomněl drobnou noticku, která původně vyšla v Národní politice roku 1937. Stalo se tak již sedmnáct let...

Gretin brouk Nelloptodes gretae. Foto Michael Darby, Entomologist’s Monthly Magazine

Nedávno jsem zachytil zprávu, že po Gretě Thunbergové dostal druhové jméno gretae nově popsaný brouk z Keni. Žádný krasavec. Měří přibližně jeden milimetr a nemá ani oči, ani křídla. Autor pojmenování však ujišťuje,...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní