Historická fotografie bizona. Z Tater…

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  06. 05. 2019


Ze Slovenska mi přišla pozoruhodná fotografie. Pochází z Vysokých Tater a pořízena byla patrně na samém počátku 30. let minulého století. V hnědých tónech zachycuje svažitou mýtinu, na které se popásá kravka a v popředí odpočívá – bizon. Opravdu zvláštní kombinace! Vysoké Tatry, kráva a bizon. Ale je to tak. A navíc se právě tenhle bizon (přesněji bizoní kráva a úplně přesně ze tří čtvrtin bizoní a z jedné čtvrtiny zubří kráva) stal prvním velkým turovitým kopytníkem, který se přistěhoval do nově otevřené Zoo Praha.

Ta fotografie skvěle dokresluje starý příběh, který jsem si z různých útržků skládal v minulých týdnech. Bizoní kráva potulující se po Tatrách pocházela z původně velkého stáda bizonů, zubrů a jejich kříženců, které ve velké oboře na Javorině choval princ Christian Hohenlohe-Öhringen. Během 1. světové války a v letech následujících však jeho chov decimovali pytláci, choroby a medvědi, a když v roce 1926 princ zemřel, veškeré majetky po něm přešly do rukou jeho bratrance. Ten se o tury kdesi v Československu nezajímal. Ze stáda nakonec zůstala jenom jediná samice, která – jak poznamenal dobový tisk – „se nadobro spřátelila s domácím skotem. Popásala se mezi kravami a budila značnou pozornost turistů“. Tomu odpovídá i fotografie, kterou jsem dostal ze Slovenska.

Nevíme, kdy přesně začali naši předchůdci vyjednávat o odkupu toho posledního Mohykána pro Zoo Praha. Nakonec jim ho dědic Hohenlohe daroval. Snad to bylo i proto, že „před vánocemi vyrazil bison několik prken z ohrady, v níž nacházel zimní útulek a prchl vysoko do Tater“. S postupující zimou však polodivoká bizoní kráva začala sestupovat zpět do údolí a koncem února 1932 na ni začal velký hon. Ve čtvrtek 3. března 1932 Národní listy informovaly: „Řada honců brodila se předešlé dny po srázech horských hlubokým sněhem a nadháněla za řízení lesníků bisona (…) do nastraženého lapáku. Čeká se na telegram, kdy bison bude chycen a v bedně zaslán do Prahy. Cesta půjde nejprve po saních přes Ždiár na Lomnici a odtud drahou do Prahy.“

Podařilo se! Bizoní kráva byla odchycena a „po velmi dramatických příhodách“ dopravena v neděli 6. března 1932 večer do Zoo Praha.

Říkám si, že ten snímek z Tater, který dokumentuje spletité osudy prvních zvířat Zoo Praha, bychom měli někde vystavit… A to jsem tu ještě nenapsal, že mi přišel z Kanceláře prezidenta Slovenské republiky, jež má dnes ve správě Hohenloheho javorinský Zámoček.

Psáno pro MF Dnes

 


Luskouni byli celá léta obchodováni v počtech milionů a milionů jedinců. Až po dlouhé době – a kdo ví, jestli ne příliš pozdě – se začalo pracovat na jejich účinnější ochraně. Snažíme se k ní také přispět....

Brány Zoo Praha se znovu uzavřely v pátek 9. října. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Počínaje pátkem 9. října se zoologické zahrady znovu uzavřely. Na sedmnáct dní. Opravuji: Přinejmenším na sedmnáct dní.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní