Zvířata v pohodě

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  06. 04. 2019


V ulicích se v těchto dnech objevuje další set billboardů, které vedle loga Zoo Praha spojuje i slogan „Zvířata v pohodě“. Zachycují orangutana Pagyho zaujatého modrým míčkem, levhartici Khanku zkoumající kouli spletenou z výhonů révy a medojeda Čerta, který se dobývá do koule z vrbového proutí.

Méně nápadně je na těchto billboardech uvedeno slovo enrichment. O něm se mluví jako o obohacování života a jeho cílem je, aby zvířata v lidské péči měla dostatek podnětů a rozptýlení. Tomu se v naší zoo dlouhodobě snažíme vycházet vstříc mnoha způsoby a pro letošní sezónu jsme našim chovancům připravili celou řadu nových aktivit. Současně chceme enrichment lépe prezentovat veřejnosti, a to jak komentovanými ukázkami, workshopy a přednáškami v areálu, tak kampaní „Zvířata v pohodě“.

Jaké druhy enrichmentu u nás tedy probíhají?

Nejběžnější je potravní enrichment. Jedním z nespočtu jeho příkladů může být puzzle feeder u žiraf, který je nutí vytahovat si svým dlouhým jazykem kousky mrkve z „bludiště“. Jako další dva příklady pak lze uvést třeba právě míček orangutana Pagyho, v němž jsou pro něj schované oříšky a křížaly, nebo proutěnou kouli medojeda Čerta, která skrývá do dřevité vlny zamíchané kousky masa. Ve všech těchto případech musí zvířata vynaložit určitý důmysl i úsilí, aby se k potravě či pamlskům dostala – podobně jako v přírodě.

Také smyslový enrichment má mnoho podob, počínaje kartáči k drbání pro zubry a konče vůní bazalky pro lední medvědy. Ta je pro ně kupodivu natolik atraktivní, že na chvíli zapomenou i na své oblíbené bójky nebo silniční kužely!

Součástí tzv. environmentálního enrichmentu je pravidelná obměna vybavení expozic, jako jsou lana nebo kmeny pro šplhání, a jejich doplňování o prvky nové. Lachtanům a vydrám jsme tak jejich bazény vybavili speciálně vyrobenými moly a jinde jsme zas našim zvířatům zřídili prolézačky nebo houpačky z hasičských hadic.

A konečně je tu z pohledu návštěvníků asi nejzajímavější enrichment, totiž hračky. Mohou to být hračky jednoduché a levné, jako je koule z výhonů révy, s níž máme vyfotografovanou levhartici Khanku, nebo speciálně vyrobené, jako jsou velké plastové míče pro slony, a konečně také hračky opravdu složité, jako například hlavolamy pro gorily. Ale jak to známe i ze světa lidí, někdy ta nejjednodušší a nejlevnější hračka zabaví mnohem víc než hračka složitá a drahá…

Shrnuto: V Zoo Praha se ze všech sil snažíme, abychom co nejvíce zvýšili pohodu zvířat, která máme ve své péči. Naším ideálem je, aby všechna byla pořád stejně zaujatá a spokojená, jako jsou Pagy, Khanka a Čert na snímcích, které jsme umístili na billboardy.

Psáno pro MF Dnes


Vakoplch trpasličí v červeném světle nokturna v Healesville Sanctuary. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nečekal jsem, že by mohl vyjít byť jen jediný záběr, ale přesto jsem té snaze věnoval dost času. V noční expozici vakoplchů trpasličích v Healesville Sanctuary jsem ve slabém červeném světle nakonec vypozoroval, kde se tihle...

Jen málo zvířat spatřuje v člověku naprosto automaticky svou kořist. Jedním z nich – jestli ne vůbec prvním v té nedlouhé řadě – je krokodýl kubánský. Svého času jsem tu o něm už psal: I když dorůstá...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní