Hodně štěstí, Prťko!

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  30. 03. 2019


V týdnu, kdy zahajujeme hlavní sezónu Zoo Praha, jsme do Tierparku Berlin vypravili naši Prťku.

Prťka (na snímku vlevo) se narodila 1. září 2017. Jejími rodiči jsou samice Boženka (na snímku vpravo) a samec Tipito, který pochází z německého Tierparku Berlín. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. Prťka (na snímku vlevo) se narodila 1. září 2017. Jejími rodiči jsou samice Boženka (na snímku vpravo) a samec Tipito, který pochází z německého Tierparku Berlín. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Prťka je zubří slečna, která se v Troji narodila 1. září 2017, a protože pražští zubři musejí dostávat jména začínající písmeny PR a Prťka je již 94. mládětem tohoto druhu narozeným v naší zoologické zahradě, nebylo hledání vhodného jména úplně jednoduché. Schválně, zkuste dát dohromady 94 slušných slov, jež by začínala na Pr! Naštěstí v pravém okamžiku nás inspirovala hláška z filmu Sněženky a machři – „Vydrž, Prťka, vydrž!“ – a autor této hlášky herec Václav Kopta se pak spolu s Veronikou Freimanovou stal i Prťčiným kmotrem. Však se s ní také před jejím odjezdem přišel rozloučit.  

Před odjezdem se s mladou zubřicí rozloučili (zleva): kurátorka chovu kopytníků Irena Schneiderová, herečka Veronika Freimanová, herec Václav Kopta a moderátor akce Jan Petera. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.Před odjezdem se s mladou zubřicí rozloučili (zleva): kurátorka chovu kopytníků Irena Schneiderová, herečka Veronika Freimanová, herec Václav Kopta a moderátor akce Jan Petera. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Z Berlína Prťka zanedlouho spolu s dalšími zubry svezenými z několika evropských chovatelských zařízení (mj. i Zoo Plzeň) odcestuje na Kavkaz, aby se stala jednou ze zakladatelek nové zubří populace v ázerbájdžánském národním parku Shahdag. Bude tak již 7. zubrem z našeho pražského chovu, který se navrátí do přírody. Všech šest předchozích ovšem směřovalo do Bieszczad v Polsku, u hranic se Slovenskem a Ukrajinou.

Na Kavkaze byli tamní zubři (řazení do samostatného poddruhu) definitivně vyhubeni roku 1927. Jak se u nás tehdy psalo v novinách, „za bolševiků zmizeli pak z Kavkazu poslední zubři, neboť byl na ně uspořádán hon dokonce strojními puškami“. První pokus o návrat zubrů do tohoto pohoří však proběhl již v roce 1940, byť z dnešního pohledu nebyl zrovna šťastný: tehdy byli totiž na Kavkaz vysazeni kříženci zubra a bizona. Až později začala probíhat repatriace zubrů tzv. nížinně-kavkazské linie, k níž ostatně patří i Prťka. Čistokrevného kavkazského zubra se bohužel zachránit nepodařilo…

V současnosti žije na Kavkaze přibližně sto třicet zubrů nížinně-kavkazské linie. Nacházejí se však v jiných oblastech, než kam bude navrácena Prťka a další zubři, kteří jsou nyní shromažďováni v Tierparku Berlin. Naše Prťka – a spolu s ní také samci Ontario a Ony ze Zoo Plzeň – se tak stane svého druhu průkopnicí a reprezentantkou naší země. Jen tedy nevím, jak si v Ázerbájdžánu poradí s výslovností jejího jména. Ale to je opravdu jenom detail.

Hodně štěstí, Prťko!

 Psáno pro MF Dnes


Kunovec tečkovaný. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ve správní budově australské rezervace Mt Rothwell jsem natrefil na zajímavý plakát. Zachycuje Austrálii plnou zvířat. Při bližším pohledu však zjistíte, že v naprosté většině jsou na něm vyobrazeny druhy, které do...

MVDr. Zdeněk Jaroš ošetřuje malpu. Foto: Archiv Zoo Praha

V horní části naší zoologické zahrady stojí mohutný pískovcový pomník. Nese nápis „MVDr. Zdenkovi Jarošovi za jeho práci v letech 1945-1970. Zoologická zahrada Praha“. A přestože kolem něj chodím celá léta, měl jsem o tom,...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní