Úhoří rekordman prožil ve studni 155 let. Nebo ne?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  29. 12. 2018


Vzpomínáte na můj sloupek o úhoři Pepíkovi? V kašně uvnitř budovy První české vzájemné pojišťovny v pražské Spálené ulici měl žít od roku 1912 (nebo snad 1914) až do roku 1976, to znamená 64 (nebo 62) let! Dnes se nachází ve sbírkách Národního muzea a v kašně pobývá již několikátý jeho následovník.

Foto: Rostislav Štefánek Foto: Rostislav Štefánek

V souvislosti s původním Pepíkem jsem zmínil i několik úhořích rekordmanů, včetně absolutního mistra světa Åleho. Ten ve studni ve vesnici Brantevik na jihu Švédska údajně prožil celých 155 let!

Údajně. Pořád ve mně hlodají určité pochybnosti o tom, jestli v letech 1912 (1914) až 1976 šlo stále o jednoho a téhož Pepíka. A tím spíš se zamýšlím nad Ålem. Je to vůbec možné?

Ale popořádku. Úhoře Åleho měl do studně u domku v Branteviku roku 1859 vypustit osmiletý Samuel Nilsson. Byl to prý tehdy zvyk nasazovat si do studní úhoře, aby v nich vychytávali hmyz a další drobné živočichy. Když byl Åle ve studni sto let, začala si ho všímat švédská média. Z té doby jsou i jeho fotografie, z nichž je patrné, že měl extrémně velké oči. Úplný Glum.

Ve čtvrtek 7. srpna 2014 však nynější majitel domku Tomas Kjellman našel úhoře Åleho ve studni mrtvého, dokonce v pokročilém stupni rozkladu. O nejstarším úhoři světa vzápětí začaly psát a vysílat The Times, BBC, NBC a mnohá další média. Podle nich to bylo jasné. 155 let! Jen v některých případech padla zmínka, že jeho věk na základě analýzy otolitů (tělísek z uhličitanu vápenatého, která jsou uložena ve váčcích rovnovážného ústrojí) ještě prověří biolog Hakan Wickström ze Švédské zemědělské univerzity.

Jenže o výsledku této analýzy už nikdo nic nenapsal. Na internetu lze dohledat pouze střípky informací, které vypovídají o tom, že Åleho hlava nebyla k nalezení, ale pak se ji přece jen podařilo objevit a předat dr. Wickströmovi. A že kdyby se rekordní věk nepotvrdil, jistě bychom se o tom dozvěděli.

No nevím… Raději jsem se obrátil přímo na dr. Wickströma. Odpověděl mi, že „část hlavy, která se zachovala, byla bez otolitů a věk nebylo možné prokázat“.

A je to! Úhoř Åle možná opravdu v brantevické studni prožil celých 155 let. Anebo také ne… To už se nedozvíme. A kdo ví, k čemu bychom dospěli, kdybychom se pokusili prověřit věk dalších úhořích rekordmanů. Třeba Pepíka Prvního z pražské Spálené ulice…

Říkám si, že by to možná stálo za to.

Psáno pro MF Dnes 


Podobný drakovi se vlnivým pohybem vznášel nade dnem kambrických moří. Měl velké složené oči, jimiž pátral po trilobitech, dlouhé přívěsky – svého druhu klepeta – vybíhající z přední části těla, kruhový, dolů...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nebýt úchvatného stromu před vchodem, asi bychom návštěvy hinduistického hadího chrámu Manarassala Sree Nagaraja trochu litovali. Jenže ten strom obklopený stylizovanými soškami kober, u nichž se zastavovali poutníci, ten nám...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní