Úhoří rekordman prožil ve studni 155 let. Nebo ne?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  29. 12. 2018


Vzpomínáte na můj sloupek o úhoři Pepíkovi? V kašně uvnitř budovy První české vzájemné pojišťovny v pražské Spálené ulici měl žít od roku 1912 (nebo snad 1914) až do roku 1976, to znamená 64 (nebo 62) let! Dnes se nachází ve sbírkách Národního muzea a v kašně pobývá již několikátý jeho následovník.

Foto: Rostislav Štefánek Foto: Rostislav Štefánek

V souvislosti s původním Pepíkem jsem zmínil i několik úhořích rekordmanů, včetně absolutního mistra světa Åleho. Ten ve studni ve vesnici Brantevik na jihu Švédska údajně prožil celých 155 let!

Údajně. Pořád ve mně hlodají určité pochybnosti o tom, jestli v letech 1912 (1914) až 1976 šlo stále o jednoho a téhož Pepíka. A tím spíš se zamýšlím nad Ålem. Je to vůbec možné?

Ale popořádku. Úhoře Åleho měl do studně u domku v Branteviku roku 1859 vypustit osmiletý Samuel Nilsson. Byl to prý tehdy zvyk nasazovat si do studní úhoře, aby v nich vychytávali hmyz a další drobné živočichy. Když byl Åle ve studni sto let, začala si ho všímat švédská média. Z té doby jsou i jeho fotografie, z nichž je patrné, že měl extrémně velké oči. Úplný Glum.

Ve čtvrtek 7. srpna 2014 však nynější majitel domku Tomas Kjellman našel úhoře Åleho ve studni mrtvého, dokonce v pokročilém stupni rozkladu. O nejstarším úhoři světa vzápětí začaly psát a vysílat The Times, BBC, NBC a mnohá další média. Podle nich to bylo jasné. 155 let! Jen v některých případech padla zmínka, že jeho věk na základě analýzy otolitů (tělísek z uhličitanu vápenatého, která jsou uložena ve váčcích rovnovážného ústrojí) ještě prověří biolog Hakan Wickström ze Švédské zemědělské univerzity.

Jenže o výsledku této analýzy už nikdo nic nenapsal. Na internetu lze dohledat pouze střípky informací, které vypovídají o tom, že Åleho hlava nebyla k nalezení, ale pak se ji přece jen podařilo objevit a předat dr. Wickströmovi. A že kdyby se rekordní věk nepotvrdil, jistě bychom se o tom dozvěděli.

No nevím… Raději jsem se obrátil přímo na dr. Wickströma. Odpověděl mi, že „část hlavy, která se zachovala, byla bez otolitů a věk nebylo možné prokázat“.

A je to! Úhoř Åle možná opravdu v brantevické studni prožil celých 155 let. Anebo také ne… To už se nedozvíme. A kdo ví, k čemu bychom dospěli, kdybychom se pokusili prověřit věk dalších úhořích rekordmanů. Třeba Pepíka Prvního z pražské Spálené ulice…

Říkám si, že by to možná stálo za to.

Psáno pro MF Dnes 


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Předpokládalo se, že vyhynul nebo byl vyhuben spolu s obřími lenochody a pásovci či s mastodonty. Pro vědu byl popsán na základě pozůstatků nalezených během vykopávek předkolumbovských kultur v argentinské části Gran Chaca. Stalo...

Hrdlička divoká. Foto: Jiří Hornek

Právě na tuto sobotu letos připadá Světový den tažného ptactva. Z desítek našich tažných druhů, které jsou ve větší či menší míře ohroženy, si pro dnešek vyberu jeden jediný: hrdličku divokou, českého...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní