O budoucnosti lvů indických se rozhoduje i v Praze

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  03. 12. 2018


Ve druhé polovině září a prvních dnech října uhynulo v Girském lese v indickém státě Gudžarát 24 lvů indických – a to během pouhých tří týdnů. Jak uvedl The Scientist, příčinou byla smrtící kombinace psinky a babeziózy (v prvním případě jde o virové onemocnění, v druhém o parazitózu přenášenou klíšťaty).

Lev indický Jamvan, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Lev indický Jamvan, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Takto masivní úhyn lvů indických v jediné oblasti, kde žijí ve volnosti, pochopitelně vyvolal velké znepokojení. Především se znovu potvrdilo, že Girský les je pro zhruba 600 lvů indických příliš malý. V nejčernějším scénáři si můžeme představit vypuknutí epidemie, která by způsobila vymření celé tamní populace lvů.

Bylo by proto samozřejmě rozumné a logické přemístit část lvů jinam. O to ostatně už dlouhá léta usiluje indická vláda a v Mádhjapradéši je pro ně připravena speciální rezervace. Jenže přenechání lvů jinému indickému státu se urputně brání gudžarátská vláda. Důvod si lze přečíst i na tabulích podél tamních silnic: „Lvi jsou Gudžarátu pýcha a ostatních závist.“

Vinou tohoto postoje jsou tak téměř „všechna vejce v jednom košíku“. Naštěstí jsou tu ještě lvi indičtí v asijských a zejména evropských zoologických zahradách, včetně té naší.

Těmito slovy bych svůj sloupek mohl zakončit a vyzníval by téměř optimisticky. Realita má ale temnější odstíny.

Populace lvů indických v Evropě dnes čítá 143 jedinců; v naprosté většině však pochází z pouhých 9 zakladatelů, kteří byli dovezeni vesměs v 90. letech. Postupem času začalo být evidentní, že nebude životaschopná a že je nutné přivézt z Gudžarátu další lvy. To se za vydatné pomoci české diplomacie podařilo naší zoo a na podzim 2015 se do Prahy přistěhovali lvice Ginni a Suchi a lev Jamvan.

Tři „pražští“ lvi znamenali velkou naději pro evropský chov – a vlastně i pro zachování lva indického v globálním měřítku. Jenže jejich rozmnožení ne a ne se podařit. Jamvan se ve vztahu k samicím neosvědčil, a tak jsme ho nahradili ostravským Sohanem. Ani tak ale samice nezabřezly. Proč? To nyní ukázalo vyšetření, které provedli experti z berlínského Leibnitzova institutu IZW. Vzhledem k různým patologickým nálezům nyní víme, že Suchi je pro rozmnožování ztracena a pro Ginni je za dané situace nejlepší šancí umělé oplodnění.

Toto umělé oplodnění je naplánováno na období příští Ginniny říje – snad na konec ledna – a použito k němu bude Jamvanovo sperma. Pravděpodobnost, že bude mít Ginni mláďata, která odchová, je bohužel přesto velmi nízká. Vzhledem k situaci lvů indických však musíme vynaložit veškeré úsilí i tehdy, kdy před sebou vidíme jenom slabý záblesk naděje...

Psáno pro MF Dnes 


Sloní samička na snímku z této středy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Škoda, že vás nemohu pozvat na neděli do zoo. Naše nejmladší slůně, dnes devítidenní samička, půjde poprvé ven. Když tedy bude příznivé počasí. Ale nedá se nic dělat, na vlastní oči ji bohužel nespatříte. A já jsem na tom...

Trochu jsem váhal, jestli se dnes hodí psát o zavřené zoologické zahradě, ale tohle je koneckonců Zoopisník – a jak se opakovaně přesvědčuji, dost lidí zajímá, co se u nás teď děje.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní