Je čas vyrábět ptačí budky

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  02. 12. 2018


Hodinu jsem brouzdal internetem, až jsem došel k závěru, že nejlépe bude zajet pro pár prken, vytáhnout kufr s nářadím a pustit se do vyměřování, řezání, vrtání a sbíjení. Nastal totiž čas vhodný pro vyvěšování ptačích budek – a já se rozhodl, že nejlepší bude, když je nebudu kupovat, ale stejně jako dřív jich aspoň pár vlastnoručně vyrobím.

Tedy ne že by jich na prodej nebylo až až, a to v těch nejrůznějších provedeních. Právě naopak. Je překvapivé, co jich různí prodejci nabízejí. K dispozici jsou dokonce i různé designové kousky; kdo ví, jestli nějaký budkový butik už nefunguje i v Pařížské. Jen si u těch nabízených budek nejsem vždycky jist, jestli je jejich koupě opravdu to nejlepší, co se dá udělat. Některé z nich jsou vyrobeny hlavně na efekt, bez větších ohledů na účelnost a trvanlivost.

Marná sláva, pořádné budky mají mít desítkami let prověřené tvary i rozměry; žádný designér ani architekt už je nevylepší. Nejvhodnějším materiálem – přinejmenším pro běžné typy – rozhodně není žádný plast, nýbrž dva centimetry tlustá prkna, zevnitř nehoblovaná, jež dobře izolují a umožní mláďatům vylézt k vletovému otvoru. Ptačí budky by také neměly být příliš nápadné a jejich vyzdobení podobnými motivy kytiček, zvířátek a domečků, jaké lze vídat v mateřských školách, není úplně na místě. Podobně bych mohl pokračovat, ale podrobný návod se mi sem stejně nevejde; doporučuji například web Birdlife.cz.

Tím samozřejmě neříkám, že nelze zakoupit i správně vyrobené ptačí budky nebo jejich stavebnice. Určitě ano. Ale jejich vlastnoruční výroba, nejlépe s dětmi, má zkrátka něco do sebe. Vyměřovat, řezat, vrtat, sbíjet, natírat – a pak jít budky vyvěšovat, to je neoddiskutovatelně správná a někdy i docela zábavná aktivita. A dá se na ni vzpomínat. Tak do toho!

Psáno pro MF Dnes 


Samice slíďáka tatarského odchycená na jižní Moravě. Foto: Vladimír Hula

Když mi přišel dotaz, jestli v zoo nechceme vystavit velikou samičku slíďáka tatarského, která byla pro výzkumné účely odchycena na jižní Moravě, ani na okamžik jsem nezaváhal. Slíďák tatarský je obecně považován za...

Víte, jak to je. Vyfotografujete si děti, ale když si snímek nenecháte vytisknout a nedáte ho do alba, skoro jako by nebyl. Podobné je to se soukromou korespondencí. Ke starým mailům nebo zprávám v messengeru se...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní