Když se na vás podívá miniaturní Godzilla

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  20. 12. 2016


Ohlásil jsem, že už jsou ve vzduchu. Ale nebyli. Stávka Lufthansy je zdržela v Tokiu. Až 2. prosince jsme je konečně viděli na vlastní oči u nás v zoo.  Sedm varanovců bornejských.

Litografie z původní práce Rakušana Franze Steindachera, v níž roku 1878 podle muzejního exempláře popsal varanovce bornejského. Litografie z původní práce Rakušana Franze Steindachera, v níž roku 1878 podle muzejního exempláře popsal varanovce bornejského.

Měli být jiní než cokoli, s čím jsme se dosud setkali, a také byli. Jako bychom získali miniaturní mláďata Godzilly. Řady silných kýlnatých šupin, táhnoucí se po hřbetu, jim dodávají zdání archaičnosti a nebezpečnosti. Ale také v jiných ohledech jsou to velmi zvláštní „ještěrky“, i když s Godzillou se se svými pár decimetry srovnávat nemohou. Například postrádají ušní otvory, což se promítá i do jejich anglického jména. Aktivní jsou v noci a žijí zpola na souši, zpola ve vodě. Podobně to, myslím, měla i Godzilla.

Varanovec bornejský byl popsán roku 1878. Už tehdy šlo o vzácnost, ale postupně se z tohoto plaza stal „svatý grál herpetologů“. Po desítky let zůstával tajemným a zcela nedostupným tvorem, jehož preparát se tu a tam podařilo zakoupit nějakému muzeu, ale kterého z pralesů na Borneu znali živého jenom Dajakové. Ty ovšem příliš nezajímal, protože kvůli příliš mnoha drobným kůstkám je nepoživatelný. První živý exemplář se tak do rukou odborníků dostal až roku 1961.

Varanovec bornejský má velmi protáhlé tělo a dlouhý ocas a naopak krátké nohy. Foto Petr Hamerník, Zoo PrahaVaranovec bornejský má velmi protáhlé tělo a dlouhý ocas a naopak krátké nohy. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

I poté však varanovec  bornejský ještě dlouho zůstával ve skrytu. Až v tomto desetiletí začalo přibývat jeho nálezů, což je -  bohužel - způsobeno asi především exploatací bornejských pralesů.  Mohlo by se tak stát, že znovu zmizí z dohledu, tentokrát již definitivně.

Odpovědí zoologických zahrad a seriózních chovatelů je snaha o vytvoření záchovné populace. Do Zoo Praha se nám sedm varanovců podařilo získat od japonského herpetologa Tsuyoshiho Shirawy, který tento druh dokáže rozmnožovat v lidské péči. Největší z našich jedinců bude od zítřka k vidění i pro veřejnost. Nebude sice konkurovat nejpopulárnějším zvířatům, ale pro fajnšmekry to jistě bude zážitek. Asi jako pro znalce filmu původní japonské zpracování Godzilly z roku 1954.

Samička varanovce bornejského, která bude od středy 21. prosince k vidění v nokturnu Indonéské džungle, se vylíhla v roce 2014 a nyní měří 33 cm. Foto Petr Hamerník, Zoo PrahaSamička varanovce bornejského, která bude od středy 21. prosince k vidění v nokturnu Indonéské džungle, se vylíhla v roce 2014 a nyní měří 33 cm. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Psáno pro MF Dnes.


Přísně chráněná oblast Velká Gobi A je větší než Švýcarsko, ale přesto byste se po ní mohli pohybovat celé týdny, aniž byste potkali jediného člověka. A nenarazíte zde ani na metr silnice, pouze na koleje vyjeté terénními...

Monocentropus balfouri s mláďaty, foto: David Šťastný

Když mi bylo devět nebo deset, dostal jsem brožovanou knížku s bílou obálkou. Napsal ji John Crompton a jmenovala se Život pavouka. Opakovaně jsem ji četl na základce, ale listoval jsem si v ní dokonce ještě na fakultě, před zkouškou...
Přihlášení k newsletteru
Seznamte se se zvířaty Zoo Praha prostřednictvím stovek nádherných fotografií a medailonků v novém a rozšířeném vydání oblíbené publikace.

V prodeji v našem e-shopu.