Chráníme ohrožené druhy

Ostatní články

10. 05. 2013


Středa 15. května 2013 - pásmo přednášek in-situ

Záchrana ohrožených druhů je jedním z hlavních poslání moderních zoologických zahrad. Přijďte se dozvědět o tom, jak české zoo napomáhají ochraně goril, gaviálů, nosorožců nebo koní Převalského!

Pásmo přednášek o in-situ projektech českých zoologických zahrad proběhne 15. května od 13.30 hodin ve Vzdělávacím centru Zoo Praha. Vstupné na přednášky je součástí vstupenky do zoo. 

Program:

 • 13.00 Zachráníme gaviála? (Petr Velenský, Zoo Praha)

Záchranný program pro gaviály indické má mezi projekty in-situ Zoo Praha nejvyšší prioritu, podobně jako ochrana goril ve střední Africe a záchrana koně Převalského v Mongolsku. Jaká je v Indii situace? Stav a perspektivy ochrany gaviálů v přírodě i lidské péči přednese kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.

 • 14.30 Nosorožci na cestě do Afriky (Dana Holečková, Zoo Dvůr Králové nad Labem)

ZOO Dvůr Králové patří k největším světovým chovatelům nosorožců. Jako jediná na světě rozmnožila dnes v přírodě prakticky vyhubené severní bílé nosorožce a v chovu nosorožců dvourohých drží světový primát. Své poslání záchrany ohrožených druhů naplňuje v ochranářských projektech přímo v Africe. V roce 2009 navrátila do východní Afriky 7 nosorožců, což je a na dlouho bude světový rekord. Dosud žádná zoo africké přírodě takové množství nosorožců neposkytla. 

 • 15.15 Toulavý autobus (Jana Ptačinská Jirátová, Zoo Praha)

Ochrana goril ve střední Africe musí jít nutně ruku v ruce s osvětou. Díky Toulavému autobusu se děti z pralesních oblastí rezervace Dja v Kamerunu poprvé mají možnost setkat s gorilami jinak než jako masem na talíři. Setkání s mírumilovnými pralesními obry je pro ně zážitkem na celý život. Pomohou kamerunští školáci zachránit gorily?

 • 16.45 Mezi Evropou a Asií (Roman Vodička, Zoo Praha)

Zoo Praha zorganizovala již dva samostatné transporty koní Převalského do Mongolska. V loňském roce navíc uskutečnila mimořádný převoz dvou slonic ze Srí Lanky, aby později na Srí Lanku poslala výměnou dva hrochy, dva koně Převalského a dva varany komodské. Veterinář Roman Vodička pohovoří o úskalích takových transportů i mnoha zážitcích, které na palubách letadel přepravujících živá zvířata zažil.

 

In-situ projekty Zoo Praha můžete podpořit zasláním libovolného příspěvku na konta Toulavý autobus 107 – 475 696 0237 / 0100 a Návrat divokých koní 107 – 475 696 0237 / 0100. Ochraně ohrožených druhů přispíváte již svou návštěvou, na in-situ projekty putují dvě koruny z každé prodané vstupenky.

Zoo Praha vrací koně Převalského zpět do mongolských stepí. Foto: Jana Ptačinská Jirátová, Zoo Praha

 

 


Od pondělí 25. května jsou znovu otevřeny vnitřní expozice, pavilony, restaurace, hřiště a pokladny. I nadále jsou v platnosti některé omezující podmínky, které se týkají zejména nošení roušek a dodržování rozestupů.

Vstupenka na lepší časy je jednou z forem podpory Zoo Praha v době koronavirové.

Přední místa v prvním průběžném žebříčku držitelů Vstupenky na lepší časy prozatím obsadily nákupy za 5 000 Kč – deseti vstupenek za 500 Kč najednou, pěti za tisíc Kč a jedné v...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní