Ředitel Zoo Praha obdržel nejvyšší mongolské státní vyznamenání

Ostatní články

Filip Mašek  |  17. 10. 2022


Mongolský prezident Uchná Chürelsüch udělil řediteli Zoo Praha Miroslavu Bobkovi „Řád Polární hvězdy“ – nejvyšší státní vyznamenání, které může obdržet cizí státní příslušník. Poradce prezidenta Erdenecogt Odbajar při předávání řádu jeho jménem poděkoval za mimořádný přínos pro ochranu mongolské přírody a rozvoj česko-mongolských vztahů.

Předávání „Řádu Polární hvězdy“ – nejvyššího státního vyznamenání Mongolska, které může obdržet cizí státní příslušník – řediteli Zoo Praha Miroslavu Bobkovi. Foto Malvína Kahleová, Zoo Praha Předávání „Řádu Polární hvězdy“ – nejvyššího státního vyznamenání Mongolska, které může obdržet cizí státní příslušník – řediteli Zoo Praha Miroslavu Bobkovi. Foto Malvína Kahleová, Zoo Praha

Zoo Praha pod vedením Miroslava Bobka uskutečnila ve spolupráci s Armádou ČR a řadou dalších organizací celkem devět leteckých transportů koní Převalského na západ Mongolska. Dlouhodobě však podporuje také udržitelnost jejich návratu do přírody a nově připravuje jejich reintrodukční projekt pro východní Mongolsko.

„Udělení ‚Řádu Polární hvězdy‘ je velikou poctou pro současné i minulé pracovníky Zoo Praha, kteří se během desítek let usilovné práce zasloužili o záchranu koně Převalského a jeho návrat do původní domoviny,“ uvedl Miroslav Bobek. „Toto ocenění přichází v době, kdy dvacet devět klisen, které jsme letouny CASA přepravili do Gobi B, nejenže již mělo přes osmdesát hříbat, ale dočkalo se i deseti vnoučat a dokonce prvních pravnoučat. Naše mise v západním Mongolsku je splněna, obracíme se na východ.“

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s koni Převalského. Foto Ojúnsajchan Ganbátar

Miroslav Bobek dále uvedl, že projekty Zoo Praha na ochranu biodiverzity by byly nemyslitelné bez podpory zřizovatele a veřejnosti. Připomněl, že z každého vstupu do zoologické zahrady jde pět korun právě na tyto projekty.

„Vyznamenání ukazuje, jak moc si Mongolsko váží českého projektu reintrodukce koní Převalského,“ zdůraznil velvyslanec ČR v Ulánbátaru Jan Vytopil. „Projekt má o to větší význam v situaci, kdy všude ve světě dochází k významnému poklesu biodiverzity.“

Klisna koně Převalského s hříbětem v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha


Koně Převalského běží krajinou svých předků v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B v Mongolsku. Takový pohled bude již brzy realitou i ve stepi Altyn Dala ve středním Kazachstánu. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

První transporty koní Převalského z Evropy do Kazachstánu proběhnou letos v červnu v rámci projektu Návrat divokých koní 2024. Dva armádní letouny CASA s celkem osmi koňmi na palubě odstartují 3. června z letišť v Praze a...

Děkujeme, že přispíváte na pomoc ukrajinským zoologickým zahradám! Níže si můžete přečíst, jak jsou vybrané finanční prostředky využívány.




Přihlášení k newsletteru