Pražská zoo oslavila 84. narozeniny

Novinky u zvířat

Jana Ondrejechová  |  28. 09. 2015


Pražská zoo dnes oslavila 84. výročí od svého založení. Pro návštěvníky si připravila bohatý, celodenní program, kde jednou z hlavních hvězd bylo mládě hrabáče kapského, které se narodilo 26. července samici Kvídě. Malého hrabáče pokřtili Taťána Kuchařová a Ondřej Brzobohatý jménem Kito, což ve svahilštině znamená „dokonalý“ nebo „klenot“.

Sameček hrabáče kapského byl pokřtěn jménem Kito. Za kmotry mu šli Taťána Kuchařová a Ondřej Brzobohatý, kteří mu za sebe ještě vybrali jméno Felix. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Sameček hrabáče kapského byl pokřtěn jménem Kito. Za kmotry mu šli Taťána Kuchařová a Ondřej Brzobohatý, kteří mu za sebe ještě vybrali jméno Felix. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Dnes je tomu přesně 84 let, kdy byla poprvé otevřena pražská zoo. Od té doby se neuvěřitelně rozvinula a těší nás, že dosáhla mezinárodního uznání. Také letošní sezóna pro nás byla velmi dobrá. Co považujeme za opravdu veliký úspěch je umístění Zoo Praha jako čtvrté nejlepší zoo na světě. To je věc, o které se nesnilo ani našim předchůdcům, ani nám,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Slavnostního zahájení Jubilejní slavnosti se účastnila také primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová a další zástupci vedení hl. m. Prahy. Společně s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem pokřtili nový nástěnný kalendář na rok 2016, který se skládá z fotografií oblíbených mláďat narozených v pražské zoo. Mezi nimi nechybí ani letos narozené mládě hrabáče kapského, které se stalo jednou z hvězd letošní výroční slavnosti.

Při křtinách malého hrabáče se návštěvníci poprvé dozvěděli, že mládě je sameček a jmenuje se Kito. Toto jméno pomáhala vybrat veřejnost, ale od svých kmotrů, modelky a herečky Taťány Kuchařové a zpěváka a herce Ondřeje Brzobohatého, dostal hrabáč ještě jméno Felix.

„Je to pro nás čest, že můžeme pokřtít takto výjimečné mládě, které vůbec nemělo lehký start do života. A obdivujeme chovatele pražské zoo, kteří s mládětem hrabáče odvedli opravdu skvělou práci. Navíc nás velmi mile překvapilo, že se hrabáč narodil 26. července, protože 2 a 6 jsou naše společná šťastná čísla,“ uvedli na Jubilejní slavnosti Zoo Praha Taťána Kuchařová a Ondřej Brzobohatý.

Součástí jubilejních oslav bylo odhalení nového interaktivního panelu s maskami zpodobňující opičího boha Hanumana, u kterého se mohou návštěvníci fotografovat. V  odpoledních hodinách následovala u Galerie Gočár vernisáž výstavy Radegast v zoo. Výstava mapuje osudy věhlasné sochy a její náročnou letošní restauraci. Zároveň zde proběhlo vyhlášení celodenní soutěže Vzpomínka na slavná zvířata z historie zoo.

Příjemnou atmosféru 84. narozenin Zoo Praha dokreslil hudební doprovod kapely The Bugles (The Beatles Revival) a vystoupení indické tanečnice Rasabihari.

Výroční slavnost Zoo Praha a křtiny hrabáče


V pátek nad ránem se v Zoo Praha narodilo mládě slona indického. Jedná se o samičku a váží 92 kilogramů. Ona i její matka Tamara jsou v pořádku. Otcem slůněte je samec Ankhor. Pražská zoo očekává narození ještě druhého...

Mláďata tučňáků Humboldtových mají prozatím šedivé peří. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Už kolem 2,5 kilogramu váží dvě letošní mláďata tučňáků Humboldtových. Vylíhla se v únoru v Zoo Praha, jejich rodiči jsou samice Sněhurka a samec Kulička. Zatím zůstávají v hnízdě a chovatelé je vyndávají jen kvůli...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní