Slonice Tonya nepodlehla herpesviru

Novinky u zvířat

Jana Jirátová  |  08. 04. 2014


Výsledky z několika světových laboratoří prokázaly, že sloní samička Tonya nezahynula koncem minulého roku na herpesvir. Podhlehla akutní bakteriální infekci.

Tonya v popředí, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Tonya v popředí, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Mladá slonice uhynula vloni v prosinci. Onemocnění se projevilo nenadále a příznaky byly silné. Zkolabovala a upadla do agónie. "Při bakteriální infekci by bylo možné nasadit léčbu, její výsledky ale nelze s ohledem na rychlý a dramatický průběh nemoci odhadovat," uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Veterináři se původně domnívali, že samice trpí herpesvirem, jehož původcem je EEHV (Elephant endotheliotropic herpes virus), na který prakticky neexistuje léčba. Analýza tkáňových vzorků, která se uskutečnila v Praze, Nizozemí a Velké Británii ale herpesvir neprokázala.

"Třebaže analýzy prováděné ve třech zemích ukázaly, že Tonya koncem minulého roku zahynula v důsledku akutní bakteriální infekce způsobenou hemolytickou E. coli, hrozba herpesviru se jako Damoklův meč vznáší nad všemi chovy slonů indických a jsme rádi, že alespoň malým dílem můžeme přispět ke snaze o její zmenšení či úplné odstranění," uzavřel Miroslav Bobek.

Pražská zoo podpoří výzkum zákeřného viru částkou 100.000 korun.


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní