Slonice Tonya nepodlehla herpesviru

Novinky u zvířat

Jana Jirátová  |  08. 04. 2014


Výsledky z několika světových laboratoří prokázaly, že sloní samička Tonya nezahynula koncem minulého roku na herpesvir. Podhlehla akutní bakteriální infekci.

Tonya v popředí, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Tonya v popředí, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Mladá slonice uhynula vloni v prosinci. Onemocnění se projevilo nenadále a příznaky byly silné. Zkolabovala a upadla do agónie. "Při bakteriální infekci by bylo možné nasadit léčbu, její výsledky ale nelze s ohledem na rychlý a dramatický průběh nemoci odhadovat," uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Veterináři se původně domnívali, že samice trpí herpesvirem, jehož původcem je EEHV (Elephant endotheliotropic herpes virus), na který prakticky neexistuje léčba. Analýza tkáňových vzorků, která se uskutečnila v Praze, Nizozemí a Velké Británii ale herpesvir neprokázala.

"Třebaže analýzy prováděné ve třech zemích ukázaly, že Tonya koncem minulého roku zahynula v důsledku akutní bakteriální infekce způsobenou hemolytickou E. coli, hrozba herpesviru se jako Damoklův meč vznáší nad všemi chovy slonů indických a jsme rádi, že alespoň malým dílem můžeme přispět ke snaze o její zmenšení či úplné odstranění," uzavřel Miroslav Bobek.

Pražská zoo podpoří výzkum zákeřného viru částkou 100.000 korun.


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní