Do Prahy přicestoval zubří býk

Novinky u zvířat

Jana Jirátová  |  07. 03. 2014


V pražské zoo se od dnešního rána zabydluje nový chovný samec zubra evropského. Do Prahy přijel z německého Tierparku Berlin, aby omladil zdejší chovnou skupinu a přispěl svými potomky k záchraně tohoto druhu ve volné přírodě.

Zubr evropský. Ilustrační foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Zubr evropský. Ilustrační foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pražská zoo chová zubry téměř od svého založení. První býk přišel do Prahy už v roce 1932. V současné době obývá venkovní výběh v horní části zoo stádo tří dospělých samic - Pristína, Priscilla a Božena - a dvě odrostlá telata Praha a Beatrice.

„Chovný býk Tipito, který k nám dorazil z Berlína, zde střídá staršího samce z Amsterdamu. Cílem jeho příchodu je omladit naši skupinu těchto největších suchozemských obratlovců Evropy a obměnit krev, která je v uzavřených chovech v lidské péči nezbytná,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Transport proběhl bez problémů, rok a půl starý Tipito byl po celou dobu klidný. „V brzkých ranních hodinách jsme ho vypustili do výběhu v zázemí. V následujících dnech bude připuštěn k našim samicím. Vzhledem ke svému mládí je zatím menšího vzrůstu, nicméně už teď svou fyzickou konstitucí naznačuje, že v dospělosti bude majestátním býkem,“ dodává Barbora Crkvová, kurátorka kopytníků v Zoo Praha.

Chov zubrů evropských v lidské péči je klíčový pro záchranu jedinců ve volné přírodě. Zubři byli totiž na počátku 20. let minulého století v přírodě zcela vyhubeni. Zoo Praha se již opakovaně zasloužila o jejich návrat do Národního parku Bieszczady v jihovýchodním Polsku. První transport uskutečnila v roce 2005, další 2006 a 2011. Celkem vypustila do přírody již 6 zvířat.

„Ve spolupráci s polským národním parkem hodláme pokračovat a Tipitovými potomky bychom rádi přispěli k dalšímu posílení volně žijících stád,“ uzavírá Miroslav Bobek.

Pražská mláďata opakovaně zamířila do přírody. Foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaPražská mláďata opakovaně zamířila do přírody. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha


Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...

V Zoo Praha se vylíhlo šest mláďat varanovce bornejského – nejtajemnějšího plaza světa. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha.

V prvním říjnovém týdnu se v Zoo Praha vylíhlo hned šest mláďat varanovce bornejského. Jako první zoo na světě se tohoto mimořádně vzácného endemického plaza podařilo rozmnožit až v roce 2014 japonské iZoo....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní