Pelikáni pro královnu

Novinky u zvířat

28. 11. 2012


Středa 28. listopadu 2012

Mladý samec pelikána bílého. Světlou barvu získá až v dospělosti. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaTrojice mláďat pelikána bílého, která se v pražské zoo vylíhla letos na jaře, už brzy odcestuje do Londýna. Těšit budou i královnu Alžbětu II.

„Spolupráce s královským palácem je pro nás samozřejmě velkou ctí, a to tím spíše, že už má svou tradici,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Od poloviny devadesátých let těšilo britskou královnu i miliony turistů, kteří Londýn navštívili, už šest pražských pelikánů."

Dvě samičky a jeden samec, kteří putují do londýnského St. James´s Parku,  se vylíhli v dubnu a červenci v Zoo Praha. Jsou to sourozenci, jejich rodiče, samice Oranžová a samec Zelenej, se vylíhli v roce 1991 v Praze a byli druhým a třetím mládětem, která se zde historicky podařilo odchovat.

Pelikán bílý patří mezi veslonohé. Jeho nohy jsou uzpůsobené pro plavání a mají skutečně tvar připomínající veslo. Snad každý si pelikána pamatuje podle jeho zvláštního zobáku – obrovitý kožovitý vak pod dolní čelistí slouží jako podběrák. Jakmile pelikán rybu polapí, okamžitě vylije všechnu vodu a rybu rychle polyká – s nákladem až 12 litrů vody, které se do vody vejdou, by nedovedl vzlétnout. Hrozilo by také protržení vaku. Ve velkém horku pelikán vak vyvěsí a třepe jím, případně jej namáčí, takže funguje jako orgán k regulaci teploty. V době námluv je pelikán bílý světle růžový. V Zoo Praha se již podařilo odchovat přes 120 mláďat, chováme také pelikány kadeřavé a skvrnozobé.

Jedna z mladých samic, která brzy zamíří do Londýna. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaJedna z mladých samic, která brzy zamíří do Londýna. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Jedna z mladých samic, která brzy zamíří do Londýna. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní