Mládě ketupy malajské

Novinky u zvířat

11. 10. 2012


Evropský unikát

 Mládě ketupy malajské. Foto (c) Antonín Vaidl, Zoo Praha Mládě ketupy malajské. Foto (c) Antonín Vaidl, Zoo PrahaV pražské zoologické zahradě se vylíhlo mládě ketupy malajské. Zoo Praha je jediná zahrada v celé Evropě, která tuto asijskou sovu dokáže rozmnožit. Mládě, které přišlo na svět počátkem tohoto týdne, je již třetím potomkem pražského chovného páru.

Samice ketupy snáší jedno bílé vejce, na kterém sedí 35 dní. „Mládě se vylíhlo počátkem týdne ve vnitřních ubikacích. Zhruba za měsíc zjistíme, jakého je pohlaví,“ uvedl kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Dospělá ketupa malajská s mládětem. Foto (c) Antonín Vaidl, Zoo PrahaKetupa malajská se na první pohled podobá výru; je ale štíhlejší a nemá opeřené běháky. Její odchov v zoologických zahradách je náročný, protože ji není snadné stimulovat k hnízdění.

„Našim ketupám navozujeme přirozený cyklus, jaký prožívají ve volné přírodě. Zavlhčujeme jim ubikaci a krmíme je rybami, čímž jim evokujeme období dešťů a hojnosti, po kterém běžně následuje období hnízdění,“ popsal strategii úspěšného chovu Vaidl.

V pražské zoo jsou ketupy k vidění od roku 2002, kdy zahrada získala pár těchto sov z Myanmaru. První mládě se páru vylíhlo v lednu 2009. Byla to samička, která zůstala v Praze a společně se samcem ze Singapuru nyní tvoří druhý, záložní pár.

Ketupy patří mezi takzvané rybí sovy – žijí v povodí řek, kde loví hlavně vodní živočichy od ryb po kraby. Při lovu přelétají pomalu nad hladinou a chytají kořist pomocí dlouhých prstů. Na jejich spodní straně mají rohovinové lišty a trnité šupiny, aby jim ryby nevyklouzly. Někdy také procházejí mělčinou a loví potravu zobákem.

 

15. října 2012


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní