Kůň Převalského - Len

Novinky u zvířat

21. 09. 2012


Genetická cennost!

Původ

Len se narodil 16. června 2002 v ukrajinské chovné stanici Askania Nova. V Praze navázal na nesmírně plodného hřebce Gina. Jeho výběr vůbec nebyl náhodný. Kdybychom zapátrali v jeho rodokmenu, narazili bychom na samici Orlici III., vůbec posledního převaláka odchyceného v přírodě. Len je tak nesmírně geneticky cenný a všichni jeho potomkové jsou zásadní pro další přežití druhu v lidské péči i přírodě. Mláďata má Len zatím dvě – v srpnu 2011 se narodila jeho první dcera Primula Bohdalové, takřka přesně o rok později, v srpnu 2012 pak dcera druhá. Matkou obou je samice Hara.

Chov a povaha

Len přišel nejdříve na aklimatizační stanici na Dolním Dobřejově, kde se koně chystají na cestu do jiných zoologických zahrad, případně k reintrodukci do divočiny. Tam vyčkával příležitosti, kdy se mohl vydat přímo do zoo. V Praze se Len zabydlel „na větrné hůrce,“ tedy výběhu v nejvyšším bodu zoo. V zimě bičuje tento výběh ledový vítr, v létě je naopak vystaven přímému slunečnímu svitu. Zdánlivě drsné podmínky však převalákům svědčí, vždyť v přírodě Mongolska by koně museli snášet ještě náročnější podmínky. 

Len, foto (c) Jaroslav ŠimekLen, foto (c) Jaroslav ŠimekLen je dobrák a kliďas, ve společnosti ostatních koní se projevuje neprůbojně. Dokonce natolik, že ve stádě nezastává dominantní pozici. Zatímco v přírodě by Len hrdě vedl stádo, v Praze přenechává tuto pozici samici Haře. K lidem se Len chová mírně. Po ránu, když chovatelé přijdou do práce, se jimi vůbec nenechá rušit. V pohodě si dopřeje svoje nutné dvě hodinky, aby se pořádně probral. Po celou dobu přitom zívá a snaží se svůj odpočinek ještě o pár minut protáhnout.

Vzhledem k podřízené pozici ve stádě přichází Len k potravě jako jeden z posledních, nic mu to ale nevadí. Na rozdíl od ostatních koní Len doslova miluje okusování dubových větví. Se stejnou chutí jí také červenou řepu. Ta je sladká, a tak je skutečně za odměnu.

Snad proto, že první roky života strávil na pláních zmíněné Askanie Novy, je Len přes svou klidnou povahu poměrně plachý. Nenechá na sebe sáhnout a na rozdíl od ostatních koní se nikdy nenechá zavřít na odstavných dvorcích.

Září 2012


Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní