Návrat divokých koní 2012

Novinky u zvířat

28. 06. 2012


Další transport "převaláků" do Mongolska

Po loňském úspěšném transportu čtyř koní Převalského do mongolského Khomiin Talu letos čeká Zoo Praha nemenší výzva: přeprava čtyř klisen do národního parku Gobi B. Armádní letoun s koňmi bude tentokrát přistávat na nezpevněné ploše letiště v Bulganu na jihozápadě Mongolska a následovat bude pozemní transport.

„Jsem nesmírně rád, že Zoo Praha převzala v projektech reintrodukce koní Převalského iniciativu a že naplňuje odkaz profesora Zdeňka Veselovského a všech, kdo se v minulém století zasloužili o záchranu tohoto živočišného druhu,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Skupina „pražských“ klisen s hříbaty a s hřebcem Bo v mongolské rezervaci Khomiin Tal. Foto (c) Marián Polák, Zoo Praha.Skupina „pražských“ klisen s hříbaty a s hřebcem Bo v mongolské rezervaci Khomiin Tal. Foto (c) Marián Polák, Zoo Praha.

Skupina „pražských“ klisen s hříbaty a s hřebcem Bo v mongolské rezervaci Khomiin Tal. Foto (c) Marián Polák, Zoo Praha.

Pro cestu do Mongolska byly vybrány klisny Anežka, Greta, Xara a Spela, které se v současné době připravují na transport ve stanici v Dolním Dobřejově.

K přepravě koní a čtyř členů jejich doprovodu bude použit vojenský dopravní letoun CASA C–295M z 24. základny dopravního letectva Armády ČR v Praze Kbelích. Odlet letounu je naplánován na 16. července. O den později by měl stroj přistát v Bulganu a 18. července budou koně vypuštěni z transportních beden do aklimatizační obory v Gobi B.

Gobi B se rozkládá na 9000 km2 mongolské stepi a pouště. Národním parkem byl vyhlášen v roce 1975, v roce 1991 se stal biosférickou rezervací. Pro historii koní převalského má Gobi B jedinečný význam. Právě odtud se koně Převalského dostali na začátku 20. století do Evropy a právě zde byl koncem 60. let 19. století spatřen poslední divoký kůň. A zde se také nyní nachází těžiště snah o návrat „převaláků“ do volné přírody. Příchod čtyř nepříbuzných zvířat z Evropy představuje důležitý krok pro zdravý rozvoj tamní populace.

Méně nápadné, avšak velmi významné je i další působení Zoo Praha v západním Mongolsku: z prostředků České rozvojové agentury přispívá zoo jak k lepšímu fungování národního parku Gobi B, tak ke zvýšení životní úrovně obyvatel, kteří v okolí parku žijí. V národním parku vystavěla pražská zoo například domky pro rangery, seníky na seno pro koně a zakoupila pro strážce dva terénní vozy. V těchto dnech zahajuje rekonstrukci budovy nemocnice pro vesnické obyvatelstvo.

Aktuality o letošní přepravě koní do Mongolska lze sledovat na facebookovém profilu www.facebook.com/prevalaci. Na tomtéž profilu Zoo Praha zveřejňuje informace i o skupině koní přepravených do Mongolska v loňském roce. Čerstvou novinkou je radostná zpráva, že jak klisna Cassovia, tak i klisna Lima porodily zdravá hříbata.

 

Projekt Návrat divokých koní můžete podpořit i Vy poukázáním libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít, č. ú. 43 – 680 466 0247 / 0100 (k platbě, prosím, uveďte variabilní symbol 200 a do zprávy příjemci vepište slovo Návrat).

Další možností je zaslání dárcovské SMS ve tvaru DMS PREVALACIMONGOLSKO na telefonní číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, z nich 27 Kč je určeno na záchranu koní Převalského), případně ve tvaru DMS ROK PREVALACIMONGOLSKO (v tomto případě je DMS v ceně 30 Kč odesílána jednou za měsíc po dobu jednoho roku).

V našem snažení nám však pomůžete i návštěvou Zoo Praha a nákupem suvenýrů ve stáncích označených heslem Pomáháme jim přežít.

 

 

27. června 2012

Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní