Stádo vodušek se rozrůstá!

Novinky u zvířat

24. 01. 2012


Na svět přišla tři mláďata

Foto: Jozef Sebíň, Zoo PrahaFoto: Jozef Sebíň, Zoo PrahaAčkoli se vzhledem k nepřízni počasí stádo vodušek červených stále ukrývá v teple zázemí, rozhodně to neznamená, že by tyto půvabné antilopy spaly! Naopak - v životě jedenáctihlavého stáda došlo od počátku roku již k několika významným událostem. Na svět přišly tři nádherné samičky!

První dvě ušaté slečny se narodily 15. a 19. ledna 2012. Ta poslední si pohodlí slámy vyhřívané stáje užívá jen několik málo dnů, narodila se v sobotu 21. ledna 2012.

Vodušky červené jsou středně velké antilopy obývající střední a jižní Afriku. Zdržují se v bažinách a mokřadech, proto mají delší zadní nohy a velmi dlouhá kopýtka, na nichž se rozloží váha celého zvířete a antilopa se tak neboří do bahnitého terénu. Vodušky skvěle a rády plavou, do vody dokonce unikají i před nepřáteli.

V přírodě žijí vodušky ve stádech samic s mláďaty, dospělí samci se drží opodál samotářsky či ve stádečkách mládenců. Pouze v době páření se stáda promíchají a samci svádí svými rohy souboj o samici. V zoo pak žije skupina vedená jedním dospělým samcem. Toho poznáte snadno - na rozdíl od samic se pyšní dlouhými rohy.

Foto: Jozef Sebíň, Zoo Praha


Starší mládě samice Lilly už si zvědavě prohlíží své okolí a občas se snaží podle slov chovatelů i hmatem zkoumat předměty v expozici. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

V expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy mohou v těchto dnech návštěvníci pozorovat nedávno narozená mláďata kotulů veverovitých. Kotulí skupina v Zoo Praha tak nyní čítá již patnáct členů.

Samec Pat se v Zoo Praha stal otcem čtyř mláďat: samečků Akima a Flina a také dvojčat, která přišla na svět letos. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Dnes dopoledne uhynul v Zoo Praha samec pandy červené Pat. Bylo mu 14 let a tři měsíce.
Přihlášení k newsletteru