Malí hroznýšovci

Novinky u zvířat

04. 01. 2012


V noci z 26. na 27. prosince 2011 se vylíhlo pět mláďat hroznýšovců kubánských!

JHroznýšovec kubánský, foto (c) Petr VelenskýHroznýšovec kubánský, foto (c) Petr Velenskýde o největší kubánské hady, kteří mohou dorůstat i více než 3,5 metrové délky.

Hroznýšovci patří mezi tzv. ovoviviparní (vejcoživorodé) druhy - mláďata se vyvíjejí z vajec v těle matky a vaječné obaly opouštějí v okamžiku „porodu“. Březost trvá kolem 6 měsíců a samice po většinu této doby nepřijímá potravu. Mláďata jsou dlouhá kolem 3/4 metru. Po vylíhnutí zůstávají zhruba 10 dní pod ochranou matky a vstřebávají živiny ze žloutkového váčku. Poté poprvé svléknou pokožku, opustí matku a začnou sama lovit hlodavce a jiné drobné savce o velikosti myši.

Matka i otec letošních mláďat se narodili u nás, ale již jejich dědeček a babička pocházejí z chovu v lidské péči. Dědeček se narodil v domácím chovu Aldy Olexy, legendy české teraristiky i pražské zoo, babička pochází z chovu rovněž dlouholeté chovatelky a kurátorky Simony Brantlové.

Hroznýšovci jsou tradičním druhem Zoo Praha, která vede dokonce i jejich plemennou knihu a koordinuje Evropský záchovný program (EEP). První mládě se v Praze narodilo v roce 1993. Do předminulého roku narostl jejich počet na 53 mláďat. Spolu s týmem doc. Frynty z Přírodovědecké fakulty UK je pražská zoo rovněž zapojená do výzkumu hroznýšovců v přírodě.

Dospělí hroznýšovci jsou k vidění v teráriu v Pavilonu velkých savců, v příštím roce se však přestěhují do nové expozice, navazující v Pavilonu kočkovitých šelem na atrium s leguány kubánskými.

Malí hroznýšovci


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní