Moja odcestuje do Španělska

Novinky u zvířat

25. 08. 2011


Populární gorila dospěla a s vidinou založení vlastní rodiny opustí pražskou zoo.

Novým domovem šestileté Moji, která již dospěla a musí opustit svou skupinu, se stane přírodní park Cabárceno na severu Španělska. Zde bude žít s 25letým samcem Nikym, který je vzhledem ke svému africkému původu geneticky mimořádně cenný, 30letou samicí Nadiou a 5letou samičkou Chelewou.

„Zoologickou zahradu v Cabárcenu vybral koordinátor Evropského záchovného programu pro chov goril nížinných, a jak jsem se sám přesvědčil, vybral ji dobře,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Moja odcestuje v první polovině října. V průběhu celého září se s ní budou moci návštěvníci Zoo Praha postupně loučit – u gorilího pavilonu jí budou moci napsat dopis na rozloučenou nebo shlédnout videa z dob jejího dětství. Bude připraven i další doprovodný program.

Moja se proslavila nejen v Čechách, ale i v Africe. Stala se hrdinkou pohádkových knížek, které distribuovala Zoo Praha ve střední Africe. Cílem této iniciativy bylo vybudovat v tamních dětech vztah ke gorilám a přírodě vůbec.

„Aby i nadále zůstala Moja v podvědomí Pražanů a zároveň pomáhala v ochraně svých blízkých v Africe, rozhodli jsme se podpořit další záměr pražské zoo. Část výtěžku z projektu Koruna ze vstupného poukážeme na zbudování vzdělávacího střediska v Africe a pořízení tzv. Mojina autobusu, který bude svážet školáky z pralesních oblastí na návštěvu do záchranné stanice pro primáty v Limbe v Kamerunu,“ přislíbil na tiskové konferenci v Zoo Praha primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda

Moja odcestuje do Cabárcenu. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Přírodní park Cabárceno:

- založen 1990
- leží 16 km od města Santander v Kantábrii na severu Španělska, na území bývalých železných dolů
- rozloha 750 ha (pro porovnání: rozloha Zoo Praha je 60 ha)
- 120 chovaných živočišných druhů, zhruba 1000 jedinců
- nekonečné výběhy, fascinující scenérie, příznivé klima
- dominanty: sloni afričtí, medvědi hnědí, gorily nížinné

Gorilí pavilon v Cabárcenu:

- otevřen v roce 2007
- skládá se z vnitřní expozice, 5 ložnic v zázemí a velkého venkovního výběhu
- gorilí skupina čítá tři členy:
• samec Niky (* 1986 v Africe) – geneticky cenný samec; od r. 1991 v zoo Madrid, v Cabárceno od r. 2007.
• samice Nadia (* v únoru 1981 v Africe) – od října 1981 v zoo Madrid, v r. 2007 společně s Nikym do Cabárceno.
• samice Chelewa (* 31. 12. 2005 v zoo Basel) – v Cabárceno od března 2010, kdy přišla se svou matkou Wimou (ta uhynula v září téhož roku).

- Pohled na gorilí pavilon: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=43.348565,-3.848063&spn=0.001432,0.003449&t=k&z=18&vpsrc=6

 Cabárceno a jeho gorily. Foto: Miroslav Bobek

Moja – gorila nížinná (* 13. prosince 2004)

Moja se narodila v Zoo Praha jako první gorilí mládě narozené v České republice. Proslavila se však také tím, že se účastnila „trochu jiné reality show“ Odhalení.

Moja je potomkem samce Richarda a samice Kijivu. Narodila se 13. prosince 2004. Dlouho nebylo známo její pohlaví - s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".
Dva a půl roku byla Moja jediným mládětem v pavilonu, dnes má již dva sourozence – samečky Tatua a Kiburiho.

Foto: Archiv Zoo Praha

 

 

Moja – první mládě v ČR
Od narození se Kijivu o malou Moju vzorně starala. Kojila ji asi do 5 měsíců, pak začala Moja jevit zájem o pevnou potravu. Nejprve si s ní spíš jen hrála (mrkev a jiné druhy zeleniny), poté pomalu začala kousky ukusovat a polykat. Již v osmém měsíci byla schopna jíst banány, broskve, hroznové víno či mrkev. Mateřské mléko přestala sát zhruba v roce - i když dlouho poté si chodívala občas pít mléko k samici Kambě.

Moja se zpočátku držela pouze na hřbetě své mámy Kijivu, eventuelně se nechala nosit v náručí, ale již ve věku zhruba čtvrt roku začala dělat první krůčky. Nejprve po dvou, pak po čtyřech. V 7 měsících už běhala po celém výběhu. Postupem času se zcela osamostatnila a naučila zdolávat i všechny atrakce v expozici.

Foto: Archiv Zoo Praha

Odhalení
V roce 2005 vstoupila roční Moje do života „trochu jiná reality show“ Odhalení – projekt Českého rozhlasu, který parodoval tehdy oblíbené kontejnerové reality show Big Brother. Jeho iniciátorem byl současný ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 16 kamer umístěných v pavilonu sledovalo 7 dní v týdnu, 24 hodin denně život gorilí rodiny. Lidé se mohli zapojit do hlasování a hodnotit, který ze členů gorilí rodiny vyniká. Pro výherce byla připravena odměna 12 melounů. Roční Moja stála kvůli nezletilosti mimo soutěž, nicméně i díky tomuto projektu se stala doslova celebritou. Projekt, který měl původně trvat jen tři měsíce, vzbudil neuvěřitelný zájem veřejnosti a médií, a v různých obměnách běžel celé 4 roky.

V ohrožení života
Moja se ocitla i v ohrožení života. Ráno 29. srpna 2006 spadla do vodního příkopu ve venkovní expozici, kde ji objevil a z vody zachránil tehdejší chovatel goril Marek Ždánský. Zřejmě ztratila rovnováhu a spadla do vody. Dospělá zvířata zjevně pochopila, že se děje něco vážného, ale nedokázala Moje pomoci. Chovatel bez váhání skočil do příkopu a Moju z vody vytáhl. A byla to samice Kamba, která si Moju od něj klidně vzala a položila na záda.

Velké přátelství s Kambou
Moja si postupně vytvářela vazby k jednotlivým členům skupiny. Největší přátelství navázala právě se samicí Kambou, a to v době, kdy se Kijivu narodil v květnu 2007 druhý potomek, sameček Tatu. Kamba měla za sebou neúspěšný porod a asi i díky tomu vznikl postupem doby mezi Mojou a Kambou vztah téměř mateřský.

Moja dobyla Afriku
Moja se stala hrdinkou nejen v Čechách, kde o ní vycházely knížky gorilích pohádek (Moja a páv; Moja, tatu a tiplíci autorů Miroslava Bobka a Terezy Šefrnové), ale i stejnojmenná CD, které namluvila a nazpívala Lucie Bílá. Postupem času však Moja dobyla i Afriku! Výtěžek z produktů, jejichž tváří byla Moja a další gorily z pražské zoo, putoval na speciální sbírkové konto, ze kterého byly financovány aktivity na záchranu goril nížinných ve střední Africe, mj. vytištění a distribuce pohádkových knížek o gorilách v Kamerunu, Kongu-Brazzaville a Středoafrické republice. Anglické a francouzské verze pohádkových knížek měly v tamních dětech vzbudit vztah ke gorilám a přírodě vůbec. Afričtí školáci si Moju zamilovali natolik, že začali psát do Prahy, aby se Moja – až bude muset pražkou zoo opustit – odstěhovala do kamerunského Limbe.

 

Dospívání
V posledních letech je Moja zcela samostatná, dokonce se i zdatně připravuje na roli budoucí matky. Na zádech často nosí mladšího brášku Tatu, nebo se věnuje zatím nejmladšímu obyvateli gorilího pavilonu, ročnímu Kiburimu. S oběma si vydrží hrát dlouhé hodiny. A zatímco mladší sourozenci napodobují Moju, Moja se pokouší napodobovat chování dospělých a stále se učí, jaká pravidla je nutné dodržovat v gorilí tlupě.
Před rokem musela Moja začít užívat hormonální antikoncepci. Byla již pohlavně dospělá a hrozilo, že by mohla zabřeznout se svým vlastním otcem. Nyní nastal čas jejího odchodu. Evropský koordinátor chovu lidoopů pro ni vybral krásnou zoologickou zahradu – přírodní park Cabárceno na klimaticky příznivém severu Španělska, kde bude žít s geneticky cenným samcem Nikym a dalšími dvěma samicemi.

25. srpna 2011


Sloní samička se narodila v pátek nad ránem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samička slona indického, která se v pátek 27. března 2020 narodila v Zoo Praha, váží 92 kilogramů a měří 86 centimetrů. Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Za předpokladu teplého počasí ji chovatelé již za několik dní...

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek nad ránem se v Zoo Praha narodilo mládě slona indického. Jedná se o samičku a váží 92 kilogramů. Ona i její matka Tamara jsou v pořádku. Otcem slůněte je samec Ankhor. Pražská zoo očekává narození ještě druhého...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní