Námluvy u kasuárů

Novinky u zvířat

06. 05. 2011


Středa 4. května 2011

Námluvy kasuárů, foto: Jozef SebíňNámluvy kasuárů, foto: Jozef SebíňJaro přináší pro pravidelné návštěvníky překvapení.

Kašík a Kačena, naši kasuáři přilboví, jsou výjimečně spolu v jednom výběhu. U kasuárů totiž nastala doba rozmnožování. Nevrlost a samotářská povaha jdou tak stranou.

Kasuáři přilboví jsou neobyčejně obratní, skvěle skáčou. Vysoký výskok se kasuárům hodí, pokud mají chuť na zralé, ale ještě nespadané plody stromů. Silné nohy slouží také k obraně - krom úniku mohou být díky ostrým drápům nebezpečnou zbraní. Kasuáři jsou také výborní plavci.

Námluvy kasuárů jsou krátké a intenzivní. Mimo dobu rozmnožování žijí dospělí ptáci samotářsky. Samice kasuárů jsou výrazně větší a pestřejší než samci. Je to samec, kdo se sám stará o vejce a také vylíhlá mláďata. Podlouhlých, temně zelených vajec může být ve snůšce až pět.

Těsně po snůšce samice od otce svých budoucích potomků odchází, aby našla dalšího samce. S tím se opět spáří a snese vejce další. V průběhu hnízdního období tak naklade i 3 snůšky. O vejce ani potomky se samice nestará.

Námluvy u kasuárů


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní