Námluvy u kasuárů

Novinky u zvířat

06. 05. 2011


Středa 4. května 2011

Námluvy kasuárů, foto: Jozef SebíňNámluvy kasuárů, foto: Jozef SebíňJaro přináší pro pravidelné návštěvníky překvapení.

Kašík a Kačena, naši kasuáři přilboví, jsou výjimečně spolu v jednom výběhu. U kasuárů totiž nastala doba rozmnožování. Nevrlost a samotářská povaha jdou tak stranou.

Kasuáři přilboví jsou neobyčejně obratní, skvěle skáčou. Vysoký výskok se kasuárům hodí, pokud mají chuť na zralé, ale ještě nespadané plody stromů. Silné nohy slouží také k obraně - krom úniku mohou být díky ostrým drápům nebezpečnou zbraní. Kasuáři jsou také výborní plavci.

Námluvy kasuárů jsou krátké a intenzivní. Mimo dobu rozmnožování žijí dospělí ptáci samotářsky. Samice kasuárů jsou výrazně větší a pestřejší než samci. Je to samec, kdo se sám stará o vejce a také vylíhlá mláďata. Podlouhlých, temně zelených vajec může být ve snůšce až pět.

Těsně po snůšce samice od otce svých budoucích potomků odchází, aby našla dalšího samce. S tím se opět spáří a snese vejce další. V průběhu hnízdního období tak naklade i 3 snůšky. O vejce ani potomky se samice nestará.

Námluvy u kasuárů


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní