Líhnutí plazů v novém roce 2011

Novinky u zvířat

03. 01. 2011


Silvestrovsko-novoroční dárek Zoo Praha! Sledujte spolu s námi, kteý plaz se v roce 2011 vylíhne jako první. Tři větší popsaná vejce jsou želvy egyptské, všechna zbývající ještěrky tangerské.

Želva egyptská neboli Kleinmannova patří spolu s varanem komodským a želvou texaskou (Beralndierovou) k nejcennějším plazím odchovům roku 2010 a doufáme, že úspěšná sezona bude pokračovat i v Novém roce. Želva egyptská je kriticky ohrožený druh malé suchozemské želvy z pouštních oblastí jihozápadního Středomoří. Je řazena mezi 25 nejohroženějších druhů želv světa. Je velmi choulostivá a její chov v lidské péči je nesnadný. Evropské zoologické zahrady organizují evropský záchovný program (EEP), který je založen na jedincích lybijského původu zabavených pašerákům v Itálii.

Ještěrka tangerská je marocký poddruh velké severoafrické ještěrky paví. V zoo Praha je návštěvníci mohou vidět v pavilonu Afrika zblízka. Rodiče mláďat, která by se měla vylíhnout začátkem ledna se vylíhla v pražské zoo v prosinci loňského roku. Jěštěrky tangerské u nás kladou 6-11 vajec. Kožovitá vejce mají zkraje po snešení dlouze oválný tvar a váží kolem 1,5 gramu, v průběhu inkubace přijímají vodu, zakulacují se a jejich váha se zdvojnásobí. Inkubační doba je 60-78 dní. Pozorovaná vejce byla do líhně umístěna 5.11., ale je pravděpodobné, že se již nějakou dobu vyvíjela v teráriu.


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní