Líhnutí plazů v novém roce 2011

Novinky u zvířat

03. 01. 2011


Silvestrovsko-novoroční dárek Zoo Praha! Sledujte spolu s námi, kteý plaz se v roce 2011 vylíhne jako první. Tři větší popsaná vejce jsou želvy egyptské, všechna zbývající ještěrky tangerské.

Želva egyptská neboli Kleinmannova patří spolu s varanem komodským a želvou texaskou (Beralndierovou) k nejcennějším plazím odchovům roku 2010 a doufáme, že úspěšná sezona bude pokračovat i v Novém roce. Želva egyptská je kriticky ohrožený druh malé suchozemské želvy z pouštních oblastí jihozápadního Středomoří. Je řazena mezi 25 nejohroženějších druhů želv světa. Je velmi choulostivá a její chov v lidské péči je nesnadný. Evropské zoologické zahrady organizují evropský záchovný program (EEP), který je založen na jedincích lybijského původu zabavených pašerákům v Itálii.

Ještěrka tangerská je marocký poddruh velké severoafrické ještěrky paví. V zoo Praha je návštěvníci mohou vidět v pavilonu Afrika zblízka. Rodiče mláďat, která by se měla vylíhnout začátkem ledna se vylíhla v pražské zoo v prosinci loňského roku. Jěštěrky tangerské u nás kladou 6-11 vajec. Kožovitá vejce mají zkraje po snešení dlouze oválný tvar a váží kolem 1,5 gramu, v průběhu inkubace přijímají vodu, zakulacují se a jejich váha se zdvojnásobí. Inkubační doba je 60-78 dní. Pozorovaná vejce byla do líhně umístěna 5.11., ale je pravděpodobné, že se již nějakou dobu vyvíjela v teráriu.


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní