Nebojácná samice Bikira

Novinky u zvířat

07. 12. 2010


Skupina pražských goril se dnes poprvé setkala s novou samicí z irského Belfastu. Po klidném entrée došlo i na rvačku.

Foto: Rostislav StachFoto: Rostislav StachVlastním tělem chránil stříbrohřbetý samec Richard samici Bikiru, která se v úterý 7. prosince po 10. hodině poprvé bez mříží setkala s celou gorilí rodinou v pražské zoo.
 
Samice Shinda, Kijivu a Kamba nejdříve Bikiru z povzdálí zvědavě okukovaly. Jako první se k ní odvážila přiblížit Moja. „Poté, co se samice posilnily vločkami a kousky zelí a jiné zeleniny, kterou jim chovatelé rozmístili v pavilonu, začaly se strhávat drobné potyčky. Zvláště Shinda se snažila vůči nové samici vymezit,“ popisuje dění Pavel Brandl, kurátor savců v Zoo Praha. „Postojem a bušením na hruď dokazovala svou dominanci. Proti Bikiře se několikrát hrozivě rozběhla.“
 
Další, kdo vířil sváry, byla teprve šestiletá, ale sebevědomá Moja. „ Ta je v pubertálním věku a zkouší, co všechno jí projde. Ve skupině má jako mládě výsadní postavení. A jakmile se po ní Bikira ohnala, začala ji skupina samic pochopitelně bránit," vysvětluje dále Brandl. Veškeré potyčky však s přehledem uklidňoval samec Richard.
 
Odpoledne byla situace již bezkonfliktní. Mláďata Tatu a Kiburi si dokonce troufla opustit hřbet samic Kijivu a Kamby. Kolem 15. hodiny se všechny gorily nechaly individuálně nakrmit.
 
Hierarchii ve skupině si budou gorily ujasňovat ještě několik dní, možná i celý týden. Provoz pavilonu nebude však uzavřen. Návštěvníci pražské zoo si tak budou moci prohlédnout samici Bikiru ve skupině například v neděli 12. prosince, kdy se v zoo uskuteční oslava 6. narozenin samičky Moji. Zapojování do skupiny je možné sledovat také prostřednictvím přímého přenosu na www.pomahamegorilam.cz.

Nebojácná samice Bikira


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní