Nebojácná samice Bikira

Novinky u zvířat

07. 12. 2010


Skupina pražských goril se dnes poprvé setkala s novou samicí z irského Belfastu. Po klidném entrée došlo i na rvačku.

Foto: Rostislav StachFoto: Rostislav StachVlastním tělem chránil stříbrohřbetý samec Richard samici Bikiru, která se v úterý 7. prosince po 10. hodině poprvé bez mříží setkala s celou gorilí rodinou v pražské zoo.
 
Samice Shinda, Kijivu a Kamba nejdříve Bikiru z povzdálí zvědavě okukovaly. Jako první se k ní odvážila přiblížit Moja. „Poté, co se samice posilnily vločkami a kousky zelí a jiné zeleniny, kterou jim chovatelé rozmístili v pavilonu, začaly se strhávat drobné potyčky. Zvláště Shinda se snažila vůči nové samici vymezit,“ popisuje dění Pavel Brandl, kurátor savců v Zoo Praha. „Postojem a bušením na hruď dokazovala svou dominanci. Proti Bikiře se několikrát hrozivě rozběhla.“
 
Další, kdo vířil sváry, byla teprve šestiletá, ale sebevědomá Moja. „ Ta je v pubertálním věku a zkouší, co všechno jí projde. Ve skupině má jako mládě výsadní postavení. A jakmile se po ní Bikira ohnala, začala ji skupina samic pochopitelně bránit," vysvětluje dále Brandl. Veškeré potyčky však s přehledem uklidňoval samec Richard.
 
Odpoledne byla situace již bezkonfliktní. Mláďata Tatu a Kiburi si dokonce troufla opustit hřbet samic Kijivu a Kamby. Kolem 15. hodiny se všechny gorily nechaly individuálně nakrmit.
 
Hierarchii ve skupině si budou gorily ujasňovat ještě několik dní, možná i celý týden. Provoz pavilonu nebude však uzavřen. Návštěvníci pražské zoo si tak budou moci prohlédnout samici Bikiru ve skupině například v neděli 12. prosince, kdy se v zoo uskuteční oslava 6. narozenin samičky Moji. Zapojování do skupiny je možné sledovat také prostřednictvím přímého přenosu na www.pomahamegorilam.cz.

Nebojácná samice Bikira


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní