Kiburi udělal první čtyři krůčky

Novinky u zvířat

19. 08. 2010


Inspirovala ho sladká chuť banánu, který před několika dny poprvé okusil.

Kiburimu jsou téměř čtyři měsíce a oproti svým sourozencům má naprosto pohodové dětství. Máma Kijivu už totiž dobře ví, jak se k malému gorilátku chovat. „U prvního mláděte si Kijivu nebyla zcela jistá svou rolí matky. Trhala malé Moje chlupy na hlavě, tahala ji. S Tatu už byla poučenější, ale až nyní je klidná a vyrovnaná,“ vzpomíná Denisa Ryšková, vrchní chovatelka lidoopů v Zoo Praha.

 

Foto © Tereza Šindelářová
Zatímco Moja jako malá v náruči své matky téměř nehlesla a gorilí sameček Tatu od prvních týdnů hlasitě vřískal jen tehdy, když byl naštvaný, Kiburi „si brouká“ pořád. Na rozdíl od Moji si už od narození užívá přízně celé rodiny. Jeho matka Kijivu ho pravidelně půjčuje tetičce Shindě a „babičce“ Kambě. Po drobných žárlivých scénkách se role matky a otce ujala už i mláďata Moja a Tatu – nosí Kiburiho na břiše a trénují na vlastní potomky. Tatu s malým bráškou vyvádí doslova psí kusy! Zkouší s ním například i balancovat na laně.
 
Nejvíce času tráví Kiburi se svou matkou, která ho stále kojí mlékem. Sem tam se ale mláděti zachce experimentů a rozhodne se jíst to, co ostatní v pavilonu. Aby taky ne, když už má čtyři proříznuté zuby! Hody si Kiburi užívá zvláště tehdy, když leží při krmení v ložnicích na zádech u tety Kamby. „Ta je ochotná mládě přinést k mřížím a umožnit tak nám, chovatelům, nabídnout Kiburimu nějaké ty dobroty – jako například banán,“ vysvětluje Ryšková. A jak se ukázalo, Kiburi má mlsný jazýček!
 

Tento týden po banánu opět zatoužil, ale protože mu máma Kijivu ze svého přídělu nechtěla nic dát, rozhodl se, že si pro pamlsek dojde sám. Vydal se vrávoravě až k mříži a zdolal tak prvních několik krůčků za sebou! Chovatelky mu za odměnu daly rozmačkaný banán a trochu přesnídávky. Kiburi se nadšeně olizoval, až byl celý zapatlaný. Mláďata Moja a Tatu aspoň měla pádný důvod, aby ho svými jazýčky očistila.

Informace z 18. srpna 2010

Kiburi udělal první krůčky. Foto: Tereza ŠindelářováKiburi udělal první krůčky. Foto: Tereza Šindelářová
Kiburi udělal první krůčky. Foto: Tereza Šindelářová

Kiburi už má 4 zuby. Foto: Tereza ŠindelářováKiburi už má 4 zuby. Foto: Tereza Šindelářová
Kiburi už má 4 zuby. Foto: Tereza Šindelářová


Hrabáči dostávají oblíbené moučné červy pro zpestření občas do tohoto míče. Na snímku oslavenec Draco. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Moc děkujeme všem, kdo nakupujete Stravenky pro zvířata! Hrabáčům kapským jste jich hodně objednali včera, v den 12. narozenin samce Draca – zvolili jste tedy ten...

Čerstvě napadaný sníh si užívají nejen děti, ale také mnohá zvířata v zoo. Takto například vypadala první letošní sněhová nadílka u pand červených, vlků eurasijských, koní Převalského a vyder severoamerických.
Přihlášení k newsletteru