Pohledem ředitele: Mládě pro Kambu

Novinky u zvířat

15. 04. 2010


Čtvrtek 15. dubna 2010

To, co by si zasloužilo pozornost, jí často z neznámých důvodů uniká. Zcela jistě to platí o mláděti pro naši gorilu Kambu.

Kamba se začátkem 70. let narodila v kamerunských deštných lesích. Byly jí sotva dva roky, když její rodinu povraždili pytláci. Dospělé gorily rozporcovali na maso a polomrtvé mládě prodali překupníkům.

Tak se Kamba dostala až do lipské zoo, kde se o ni začal starat ošetřovatel Frank. I po desetiletích vzpomíná na Kambu s pohnutím a bojí se vydat za ní do Prahy. Neví, jestli by setkání nebylo pro oba příliš zraňující.

Po pobytu v Lipsku prošla Kamba několika zoologickým zahradami, až v roce 2005 konečně zakotvila v Praze. Zde se stala hodnou „tetičkou“ malé Moji a tmelicím prvkem celé gorilí rodiny. Ale hlavně: v pokročilém věku poprvé dostala šanci mít mládě.

Během čekání na jeho narození se při sledování Kamby střídala řada dobrovolníků. Ani to však nezabránilo tragédii. Mládě během porodu zemřelo a v ohrožení života se ocitla i samotná Kamba.

Dnes již nepřipadá v úvahu, že by ještě mohla mít mládě. Asi právě proto se před několika týdny skupina jejích přátel složila a Kambiným jménem ve Rwandě adoptovala gorilího samečka Ntaribiho.

Kamba se tak mláděte dočkala alespoň symbolicky. A to, že ho má v Africe, dodává jejímu příběhu další rozměr. Alespoň v mých očích se tím naplnil Kambin osud.

 

Miroslav Bobek, pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička

 

 

 

Kamba (c) Archiv Zoo Praha

 

Související články:

Mládě Ntaribi – potomek slavné gorilí rodiny
Kamba a její životní příběh

Mláděti ježury australské v Zoo Praha je dnes přesně 100 dní. Velmi dobře prospívá a přibývá na váze. Autor: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Historicky úplně první mládě ježury australské v Zoo Praha rychle přibývá na váze. Po dnešním posledním vážení už má více než čtyři sta gramů. Vůbec poprvé mohou chovatelé sledovat vývoj mláděte už od jeho vylíhnutí...

Jde již o deváté a desáté mládě narozené v Zoo Praha. Aktuálně skupina pekariů Wagnerových čítá jedenáct jedinců. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hned o dvě čerstvá mláďata se stará skupina pekariů Wagnerových v Zoo Praha. Narození každého dalšího mláděte je skvělou zprávou pro evropský chov. Až do roku 1971 bylo toto prehistorické zvíře považováno za vyhynulé. V...
Přihlášení k newsletteru