Pohledem ředitele: Mládě pro Kambu

Novinky u zvířat

15. 04. 2010


Čtvrtek 15. dubna 2010

To, co by si zasloužilo pozornost, jí často z neznámých důvodů uniká. Zcela jistě to platí o mláděti pro naši gorilu Kambu.

Kamba se začátkem 70. let narodila v kamerunských deštných lesích. Byly jí sotva dva roky, když její rodinu povraždili pytláci. Dospělé gorily rozporcovali na maso a polomrtvé mládě prodali překupníkům.

Tak se Kamba dostala až do lipské zoo, kde se o ni začal starat ošetřovatel Frank. I po desetiletích vzpomíná na Kambu s pohnutím a bojí se vydat za ní do Prahy. Neví, jestli by setkání nebylo pro oba příliš zraňující.

Po pobytu v Lipsku prošla Kamba několika zoologickým zahradami, až v roce 2005 konečně zakotvila v Praze. Zde se stala hodnou „tetičkou“ malé Moji a tmelicím prvkem celé gorilí rodiny. Ale hlavně: v pokročilém věku poprvé dostala šanci mít mládě.

Během čekání na jeho narození se při sledování Kamby střídala řada dobrovolníků. Ani to však nezabránilo tragédii. Mládě během porodu zemřelo a v ohrožení života se ocitla i samotná Kamba.

Dnes již nepřipadá v úvahu, že by ještě mohla mít mládě. Asi právě proto se před několika týdny skupina jejích přátel složila a Kambiným jménem ve Rwandě adoptovala gorilího samečka Ntaribiho.

Kamba se tak mláděte dočkala alespoň symbolicky. A to, že ho má v Africe, dodává jejímu příběhu další rozměr. Alespoň v mých očích se tím naplnil Kambin osud.

 

Miroslav Bobek, pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička

 

 

 

Kamba (c) Archiv Zoo Praha

 

Související články:

Mládě Ntaribi – potomek slavné gorilí rodiny
Kamba a její životní příběh

V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní