Malý hrabáč je konečně vidět

Novinky u zvířat

Alena Maděrová  |  25. 07. 2022


Patnáctidenního hrabáče kapského už mohou návštěvníci pozorovat v Zoo Praha. Malý hrabáč roste jako z vody, jeho porodní váha se zdvojnásobila a již pod dohledem své matky Kvídy zkoumá okolí nory.

Malý hrabáč nabírá na váze, aktuálně váží již 2 968 gramů. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha Malý hrabáč nabírá na váze, aktuálně váží již 2 968 gramů. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

„Mládě se budí zhruba ve dvouhodinových intervalech na krmení. Díky tomu každý den přibírá 160 gramů, a tak nyní váží bezmála tři kilogramy,“ raduje se z příbytků kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. „Již se také samostatně pohybuje v rámci nory a samozřejmě zkouší hrabat, jak je jeho druhu vlastní,“ dodává.

Odchov mláďat hrabáčů v lidské péči je poměrně náročný, proto budou nadále na matku a jejího potomka minimálně dalších několik týdnů dohlížet chovatelé. Důležité je především pravidelné krmení, denně se mládě napije až sedmkrát a pouze na mateřském mléce bude plně závislé ještě tři a půl měsíce, než začne ochutnávat stravu dospělých. Původní porodní váha, 1 450 gramů, se může u dospělce vyšplhat až k 50 kilogramům. Dospělosti hrabáč dosáhne v jednom roce života, kdy se také osamostatní.

Na malého hrabáče se mohou návštěvníci přijít podívat každý den po 10. hodině, kdy se odkrývá jeho expozice v pavilonu Africký dům.

Mládě se pravidelně budí na krmení, denně se mateřského mléka napije až sedmkrát. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha


Samice medvěda ledního Berta na snímku ze své poslední zimy v Zoo Praha. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Dnes ráno jsme museli přistoupit k eutanázii samice medvěda ledního Berty. Její onkologické onemocnění se přes veškerou snahu veterinářů i chovatelů ukázalo jako neléčitelné. Pražská rodačka by se 2. prosince dožila 20 let.

Malému chápanovi Tikovi je dnes přesně rok. Mládě kriticky ohroženého druhu prospívá a návštěvníci mohou v těchto slunných dnech sledovat jeho roztomilé škleby a dovádění ve venkovním výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Dnes je tomu dvanáct měsíců, co se v Zoo Praha narodilo mládě chápana středoamerického mexického. Malý primát, který později dostal jméno Tiko, prospívá a po celé dny dovádí před zraky návštěvníků na Opičích ostrovech....
Přihlášení k newsletteru