Zpráva o úhynu mláděte ježury

Novinky u zvířat

Zoo Praha  |  05. 12. 2021


Mládě ježury, které se vylíhlo v Zoo Praha na začátku dubna, bohužel v listopadu uhynulo. Podrobná laboratorní vyšetření, jejichž výsledky jsme právě obdrželi, ukázala na infekci s velmi rychlým průběhem.

Mládě ježury australské v září 2021. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha Mládě ježury australské v září 2021. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

V ranních hodinách 4. listopadu nalezl chovatel David Vala mládě ježury v zázemí mrtvé v nefyziologické poloze (opírající se hřbetem o dřevo a „sedící na pánevních končetinách“). Předchozí den mládě několikrát kontroloval a nebyly na něm znát žádné obtíže. O to více byl ráno překvapen tímto nemilým nálezem.

Mládě bylo ještě týž den odesláno do Státního veterinárního ústavu Praha, kde byla provedena pitva a velmi podrobná vyšetření. Laboratorním vyšetřením byla zjištěna smíšená bakteriální infekce, edém a akutní zánět plic, akutní zánět jater, dilatace žaludku potravou a známky akutního oběhověpulmonálního selhání. Jak k infekci došlo, nám není známo, ale vzhledem k rychlému průběhu jsme na vzniklý stav ani nemohli nijak reagovat.

Jak jsme avizovali již v červnu při prvním představování mláděte, odchov ježur je velmi náročný a jedním z nejkritičtějších období je zhruba sedmý měsíc, kdy malá ježura přechází na pevnou stravu. Mláděti, které do té doby prospívalo dobře, se bohužel tuto fázi nepodařilo překonat.

Pozitivní zprávou je alespoň to, že chovatelé si díky detailnímu monitoringu (včetně využití kamer umístěných v noře) odnášejí zcela nové poznatky o chování mláděte i jeho matky.


Pro slony jsou větve spíše zpestřením než krmivem. Největší radost z větví měla sloní samička Lakuna. Foto Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Bizoni, zubři, urzoni a sloni dnes v pražské zoo zažili druhé Vánoce. Dostali totiž již tradičně větve z jednadvacet metrů vysokého smrku, který na Staroměstském náměstí dokresloval od začátku prosince vánoční atmosféru.

Mládě želvy tuniské, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Želva tuniská neboli želva žlutohnědá tuniská je severoafrický poddruh želvy žlutohnědé. Je zařazena v nejpřísnější kategorii ochrany CITES A.
Přihlášení k newsletteru