Hrabáč Draco dostal ke 12. narozeninám spoustu Stravenek

Novinky u zvířat

Helena Petáková  |  15. 01. 2021


Moc děkujeme všem, kdo nakupujete Stravenky pro zvířata! Hrabáčům kapským jste jich hodně objednali včera, v den 12. narozenin samce Draca – zvolili jste tedy ten nejlepší dárek.

Hrabáči dostávají oblíbené moučné červy pro zpestření občas do tohoto míče. Na snímku oslavenec Draco. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Hrabáči dostávají oblíbené moučné červy pro zpestření občas do tohoto míče. Na snímku oslavenec Draco. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Samec hrabáče kapského Draco přišel na svět v anglické Zoo Colchester 14. ledna 2009 a o dva roky později se nastěhoval k nám do Afrického domu v horní části Zoo Praha. Se samičkou Kvídou, která je o čtyři roky starší, vytvářejí úspěšný rodičovský pár a na svět přivedli už několik mláďat.

Jakožto noční zvíře Draco hodně času přes den slastně prospí v měkce vystlaném pelíšku a večer pak naplno projeví bystrou a činorodou povahu: neustále něco zkoumá citlivým čenichem a tvrdými kopýtky se snaží rozhrabat sebemenší škvírku.

Podobně jako jeho partnerka Kvída ani Draco se nijak netají nadšením pro potravu. V přírodě hrabáči konzumují termity, u nás milují hlavně larvy potemníka moučného (moučné červy), které pomocí dlouhého lepkavého jazyka dokáží vybírat z úzké skleněné trubky nebo ze speciálního míče s otvory.

Červíky dostávají hrabáči dopoledne, večer po probuzení na ně pak čeká speciální kaše: rozmixovaná masová míchanice s příměsí ovoce, zeleniny a s dalšími ingrediencemi. Krmnou denní dávku chovatelé a krmiváři pro projekt Stravenky pro zvířata nacenili hodnotou 50 Kč.

Související

Heslo hrabáč kapský v Lexikonu zvířat

Stravenka pro hrabáče

Zvířecí osobnosti: Kvída


Matce mláděte říkají chovatelé jednoduše Paní Kuskusová. Na snímku právě dostává fík, který je součástí krmné dávky těchto plodožravců. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Když o sobě mládě kuskusa pozemního dalo loni v srpnu poprvé vědět, bylo velké asi jako fazole. Od té doby udělalo velké pokroky, vyrostlo, opustilo vak a už také víme, že jde o samečka.

Pelikáni žijí a hnízdí v koloniích. Naše skupina se v zoo pravidelně rozmnožuje a odchovala již více než padesát mláďat. Většinu roku tráví pelikáni kadeřaví venku, výjimkou jsou dlouhá období tuhých mrazů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pelikáni kadeřaví patří k druhům, které standardně nepřesouváme na zimoviště, letos jsme ale vzhledem k tuhým mrazům udělali výjimku. Pelikáni strávili 14 dní v zázemí a tento týden jsme je vypustili zpět do...
Přihlášení k newsletteru