Kvída – hrabáč kapský

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  01. 08. 2013


Silné drápy prozradí, že dovede skvěle hrabat. Knoflíkovitý konec čenichu zase napoví, že ráda ryje v půdě. Nejoblíbenější pochoutkou této labužnické pohodářky jsou červi. Seznamte se s Kvídou!

Hrabáč Kvída Hrabáč Kvída

Silné drápy prozradí, že dovede skvěle hrabat. Knoflíkovitý konec čenichu zase napoví, že ráda ryje v půdě. Nejoblíbenější pochoutkou této labužnické pohodářky jsou červi. Seznamte se s Kvídou!

Původ

Kvída se narodila se 1. února 2005 v holandské Zoo Arnhem a do Zoo Praha přišla na konci května 2006. Její oficiální jméno zní Quote, chovatelé si ji však pro její přátelskou povahu přejmenovali. Váhu si udržuje trvale kolem 48 kilogramů a poznáte ji především podle tmavé pihy na pravé straně hrudníku.

Hrabáči Kvída a Draco. Foto: Tomáš AdamecHrabáči Kvída a Draco. Foto: Tomáš Adamec

Povaha

Hrabáči působí jako tvorové z jiné planety – však si také vědci dlouho lámali hlavu s jejich zařazením. Přes den hodně času prospí, protože jsou noční tvorové – v zoo je proto můžete nejčastěji zastihnout v pelíšku umístěném u skla, stulené jeden k druhému. Ve skutečnosti jsou to ale nesmírně bystrá a činorodá zvířata.

Také Kvída je velice chytrá a každou chvíli nás překvapí hravostí a vynalézavostí. Neustále něco zkoumá citlivým čenichem, jakoby oslíma ušima doslova lapá každičké šustnutí a tvrdými kopýtky se snaží rozhrabat sebemenší škvírku.

Hrabáči jsou potravní specialisté, kteří se v přírodě živí hlavně termity – všekazy – a mravenci. Ze sebeužších škvír je vybírají s pomocí dlouhého lepkavého jazyka. A ani Kvída neskrývá nadšení pro potravu. Z hlubokého spánku ji dokáže vytrhnout jen máloco, ale když zavětří, že jí někdo z dlaně nabízí plnou hrst jejích oblíbených červů, nedokáže odolat. V zoo dostává pestrou směs, jejímž základem je mleté maso, mléko a med.

O chovu

Hrabáče chová málokterá zoo a jejich rozmnožení je ještě vzácnější. Není tedy divu, že jsme náležitě pyšní na čtyři mláďata, která se doposud v pražské zoo podařilo odchovat (první v roce 1989). V roce 2001 jsme pro hrabáče zbudovali samostatnou expozici v Africkém domě. Spolu s Kvídou sdílí expozici od roku 2009 sameček Draco, který se narodil 14. 1. 2009 v anglické Zoo Colchester (video z jeho příchodu můžete zhlédnout níže na této stránce).

Právě Dracovi Kvída v roce 2013 porodila svého úplně prvního potomka. Hrabáčí mládě i jeho mladší sourozenec, narozený o rok později, bohužel přišli na svět s vrozenou vadou a navzdory sebelepší péči neměli šanci přežít. Kvída ale ukázala, že umí být skvělá máma. Další mládě, které Kvída úspěšně odchovala, se narodilo 26. července 2015. Sameček dostal jméno Kito.