Mládě gorily Shindy je kluk

Akce v Zoo Praha

Jana Myslivečková  |  05. 06. 2016


Mládě, které se v sobotu 23. dubna po poledni narodilo v pražské zoo gorile nížinné Shindě je sameček. Předpoklad chovatelů potvrdil oficiální výsledek analýzy DNA pohlaví gorilího mláděte. Křtiny mláděte se uskuteční v neděli 19. června a od pondělí 6. června může veřejnost zasílat návrhy na jeho jméno. 

Mládě samice gorily nížinné Shindy je sameček. Autor: Jana Myslivečková, Zoo Praha Mládě samice gorily nížinné Shindy je sameček. Autor: Jana Myslivečková, Zoo Praha

Mláděti Shindy je již šest týdnů a začíná se zajímat o okolní svět. Shinda se chová jako výborná matka, mládě si bedlivě střeží a ostatní členy rodiny zatím, kromě letmých dotyků, k mláděti nepustí. Jedinou výjimkou je její sestra Kijivu, které svého potomka občas půjčí.

Chovatelé mládě hned od porodu pozorně sledovali a dle vnějších znaků začali předpokládat, že by se mohlo jednat o samečka. Snažili se také odebrat vzorky trusu pro určení pohlaví prostřednictvím analýzy DNA, což se posléze podařilo a oficiální výsledek jejich předpoklad jenom potvrdil.

Křtiny malého samečka proběhnou v neděli 19. června od 14:00. Součástí křtu bude také oslava narozenin 25. narozenin jeho matky Shindy (*14. června 1991). Možnost navrhnout mláděti jméno nabízí pražská zoo veřejnosti. Tipy na jméno s případným odůvodněním lze zasílat od pondělí 6. června na tuto adresu: www.idnes.cz/gorilimlade. Ze zaslaných návrhů bude vybrán jeden výherce, který se může těšit na atraktivní cenu – rodinnou vstupenku do pražské zoo, komentovanou prohlídku primátů v doprovodu kurátora Víta Lukáše a zážitkový program s možností vyrobit si ruční papír ze sloního trusu.

Prvorodička Shinda se o mládě vzorně stará a něžně o něj pečuje. Autor: Jana Myslivečková, Zoo PrahaPrvorodička Shinda se o mládě vzorně stará a něžně o něj pečuje. Autor: Jana Myslivečková, Zoo Praha


V Zoo Praha se tuto sobotu koná oslava Mezinárodního dne goril. V rámci akce budou gorilám předány enrichmentové dárky. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Zoo Praha v sobotu oslaví Mezinárodní den goril. Gorilí rodinku vedenou stříbrohřbetým samcem Richardem návštěvníkům představí vrchní chovatel primátů David Vala.

Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Nenechte si tento čtvrtek ujít přednášku Víta Lukáše s názvem Gorily pohledem kurátora!
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní