Vombata Coopera přivítá Marek Eben

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  07. 01. 2022


V sobotu 8. 1. 2022 slavnostně představíme nového obyvatele Darwinova kráteru – zástupce tasmánského poddruhu vombata obecného. Přijďte a seznamte se s Cooperem!

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Již v závěru tohoto týdne uvidí návštěvníci v Zoo Praha poprvé vombata obecného Coopera. Ten z Hannoveru přicestoval již v prosinci, ale nejprve musel absolvovat povinnou podovozní izolaci v zázemí. Veřejnosti bude v Darwinově kráteru představen v sobotu 8. ledna ve 12 hodin. Přivítají ho herec a moderátor Marek Eben a cukrář Josef Maršálek.

„Vombati jsou v Evropě chováni poměrně vzácně. Zoo Praha je prvním českým a osmým evropským zařízením, které tohoto zajímavého vačnatce chová,“ raduje se ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Ke Cooperovi by časem měla přibýt i samička, ta ovšem již bude přímo z Tasmánie.“

Vombat je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Jako jediný z vačnatců zůstává aktivní i v chladnějších obdobích s padajícím sněhem. Za potravou, kterou tvoří převážně různé druhy trav a ostřic, se vydává ponejvíce v noci. Trus vombata má neobvyklou podobu krychle, často jej pokládají na vyvýšená místa a označují tak své teritorium. Velkou část života tráví hloubením podzemního systému chodeb. Jejich prostorné nory bývají až 30 metrů dlouhé a přes 2 metry hluboké.

„Náš vombatí sameček dostal v Hannoveru jméno Cooper, což znamená bednář a evokuje jeho soudečkovitý tvar,” říká Miroslav Bobek. „Opravdu je to takový váleček – a to mě nemohlo nenapadnout, když jsem volal Marku Ebenovi, který kdysi hrál právě postavu jménem Váleček.“

Spolu s Markem Ebenem přivítá prvního českého vombata také pekař a cukrář Josef Maršálek. Kromě Coopera samotného budou totiž představeny i dva druhy cukrovinek ve tvaru vombatích krychliček.

Doprovodný program:

  • 10.00 – 16.00 Fascinující svět vačnatců aneb poznejte unikátní skupinu savců v čele s vombaty: Kde se vyskytují, čím se živí, jak žijí, jak je poznáme a mnoho dalšího se dozvíte na našich herních stanovištích v expozici Darwinův kráter
  • Velký turnaj v kostkách: Věděli jste, že vombati mají charakteristický trus ve tvaru kostiček? Zapojte se do speciálního turnaje v kostkách a vyhrajte tematické ceny! Každý hráč obdrží jako dárek speciální cukrovinku – vombatí kostky. Na vítěze čekají hodnotné ceny. Podrobnosti a přihlašování na turnaj naleznete ZDE.

 


Gaviál, foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Zveme vás na přednášku věnovanou gaviálům. Přednášejícím bude kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský.

Luskoun, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zveme vás na přednášku věnovanou luskounům. Přednášejícím bude kurátor chovu savců RNDr. Pavel Brandl, Ph.D
Přihlášení k newsletteru