Oslava Mezinárodního dne zeber

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  17. 01. 2020


Na sobotu 25. ledna chystáme oslavu Mezinárodního dne zeber. Pokud přijdete v zebřím oblečení či se zebří maskou a zapózujete pro společnou fotografii, získáte tematický dárek jako odměnu. Zároveň se můžete zapojit do celoroční soutěže o skvělé ceny. Po celý den vás čekají také komentovaná setkání u zeber, procházka kvízovou stezkou, zebří facepainting či výtvarná dílna s výrobou masek.

Zebra bezhřívá Klea a její syn Kevin. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Zebra bezhřívá Klea a její syn Kevin. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Mezinárodní den zeber připadá na 31. ledna, my ho ovšem v Zoo Praha oslavíme o něco dříve – poslední lednovou sobotu, tedy 25. ledna. Z programu oslavy, která se koná v rámci celoročního projektu Dny zvířat, si vybere každý!

„Lidské zebry“

 • Každý, kdo přijde v černobílém pruhovaném oblečení, v oblečení se zebří tematikou či bude mít na sobě zebří masku nebo facepainting a ve 14.30 zapózuje pro společnou fotografii, dostane dárek s motivem zeber!
 • Zebří masku a facepainting si můžete pořídit ve Vzdělávacím centru poblíž hlavního vchodu do zoo.

Výtvarná dílna ve Vzdělávacím centru (od 9.30 do 14.30)

 • od 9.30 do 14.30 Zebří facepainting a výtvarná dílna s výrobou zebřích masek. Vyzkoušet si můžete také omalovánky podle vzoru z ilustrovaného nástěnného kalendáře ze studia Fox & Owl.
 • 14.30 Společná fotografie všech příchozích „lidských zeber“ (návštěvníků s černobílým pruhovaným oblečením/oblečením se zebří tematikou, se zebřím facepaintingem nebo zebří maskou) před Vzdělávacím centrem.

Soutěž a anketa u hlavního vchodu (od 9.30 do 14.00)

 • Vydávání soutěžních pasů pro celoroční soutěž Dny zvířat 2020.
 • Hlasování dětí i dospělých návštěvníků: Je zebra bílá s černými pruhy, nebo černá s bílými pruhy? Výsledky (spolu s vysvětlením různých vědeckých stanovisek, které na otázku panují) budou zveřejněny na Facebooku Zoo Praha spolu s fotografií „lidských zeber“.

Kvízová stezka v areálu zoo (do 14.30)

 • Průvodce v kostýmu zebry bude u hlavního vchodu vydávat soutěžní archy, které vás provedou kvízovou stezkou od hlavního vchodu až k výběhu zeber bezhřívých. Trasa kvízové stezky bude zároveň vyznačena stopami zeber na zemi.
 • Podél cesty budou umístěny kvízové otázky tematicky zacílené na všeobecné znalosti o zebrách.
 • Součástí kvízové stezky bude i hra zaměřená na rozpoznávání jednotlivých druhů zeber na základě hlavních poznávacích znaků.
 • V cíli kvízové stezky, na stanovišti u zeber bezhřívých, budou prezentovány artefakty spojené se zebrami a lichokopytníky obecně (přírodniny, odlitky stop, ukázky krmné dávky). Můžete si také zahrát obří „pexeso“ a roztřídit zvířata na sudokopytníky a lichokopytníky.
 • Vyplněné soutěžní archy budete moci odevzdat ve Vzdělávacím centru mezi 13.30 a 14.30. Za vyplněný soutěžní arch získáte tematickou odměnu.

Přednáška ve Vzdělávacím centru (od 14.45)

 • Přednáška: Zebra bezhřívá
  (Uganda – poslední naděje na záchranu)
 • Přednášející: Ing. Luboš Melichar
 • Pro návštěvníky s platnou vstupenkou je přednáška zdarma. Pro příchozí návštěvníky pouze na přednášku je vstupné 50 Kč.
  Vstupné na přednášku za zvýhodněnou cenu bude možné zakoupit na pokladně u hlavního vochodu od 14.15 – 14.30, kde také návštěvníky (za zvýhodněné vstupné) ve 14.30 přebere průvodce a doprovodí na místo konání přednášky.

Komentovaná setkání (česky v 10.30 a 13.30)

 • 10.30 Komentované setkání u zeber bezhřívých, o nichž pohovoří přímo vrchní chovatel kopytníků Jan Marek
 • 11.00 Komentované setkání u zeber bezhřívých v angličtině, doplněné soutěžní otázkou o drobnou odměnu
 • 13.30 Komentované setkání u zeber bezhřívých v češtině, doplněné soutěžní otázkou o drobnou odměnu
 • 14.00 Komentované setkání u zeber bezhřívých v angličtině, doplněné soutěžní otázkou o drobnou odměnu

Zebra bezhřívá ve výběhu v horní části zoo. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaZebra bezhřívá ve výběhu v horní části zoo. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Související

Projekt Dny zvířat v Zoo Praha 2020

Leden patří zebrám

Oslavy Dnů zvířat v Zoo Praha

Soutěž Dny zvířat v Zoo Praha

Nástěnný kalendář Dny zvířat 2020

Program v areálu zoo


V sobotu 29. února oslavíme Mezinárodní den ledních medvědů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Na sobotu 29. února chystáme oslavu Mezinárodního dne ledních medvědů. V 10.30 předáme oslavencům dárek za doprovodu odborného komentáře, ve 13.30 začíná komentované setkání u ledních medvědů doplněné soutěžní otázkou o...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V sobotu 8. února se dozvíte, jak pomáhat zvířatům v zimě i na jaře. Připraveno je několik názorných ukázek krmítek pro ptáky či hmyzích hotelů a zúčastnit se můžete také vycházky k Vltavě za zimujícími ptáky.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní