Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa!

Ochrana goril v Africe

Zoo Praha  |  09. 07. 2015


Sběr starých mobilů, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha Sběr starých mobilů, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada zahájila v roce 2010 sběr starých mobilních telefonů. Za každý vybraný přístroj vyplatí společnost Rema Systém 10 Kč. Z výtěžku podporujeme strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu.

Jeden z poddruhů goril je v Africe ohrožován těžbou koltanu, který se používá při výrobě mobilních telefonů i jiné elektroniky. Ve světě proto mnohé zoologické zahrady začaly se sběrem starých mobilních telefonů. Úvaha byla jednoduchá: když se telefony zrecyklují nebo prodají dál, nebude potřeba tolik koltanu a tlak na gorily a jejich prostředí se sníží.

Ke sběru vysloužilých telefonů se připojila i Zoo Praha. Do areálu zoo jsme umístili sběrné nádoby, kam můžete svůj přístroj vhodit k recyklaci. To ale není vše. Společnost REMA Systém totiž za každý takto odevzdaný přístroj převede 10 Kč na naše speciální sbírkové konto, ze kterého podporujeme strážce kamerunského pralesa obývaného gorilami.

První část pomoci – stany, boty a další výstroj – byla předána už v roce 2010 jednotce strážců v kamerunském Djoumu. Další podpora směřovala do vesnice Somalomo, kde má vedení Biosférické rezervace Dja základnu a kde je také výchozí bod projektu Toulavý autobus.