Tůňka

Ostatní stavby


Tůňka v Zoo Praha vznikla na jaře 2016 jako budoucí domov pro mnoho živočichů, od drobných bezobratlých po ropuchy. U paty skály zase vznikla zídka plná štěrbin a úkrytů, která je ideálním stanovištěm například pro ještěrky zelené. Počítalo se, že od založení budou zvířata celý areál postupně osídlovat, čímž se naskytne jedinečná příležitost všechny změny v čase sledovat.

 Tůňka krátce po vzniku. Foto: Zoo Praha Tůňka krátce po vzniku. Foto: Zoo Praha

Voda je život

Každá nová vodní plocha je velkým lákadlem pro nejrůznější živočichy. Mnozí do ní nakladou vajíčka a ve vodě se pak vyvíjejí jejich larvy, další se ve vodě zabydlí sami – ať už k ní aktivně přiletí, nebo je třeba přinesou na nohách vodní ptáci jako rackové či volavky. Pokud se jim v tůňce zalíbí, dají život dalším generacím.

Současně jsou drobní obyvatelé tůňky vítanou potravou dravého hmyzu a žab, a ty zase třeba volavek. Když tůňka zaroste, objeví se nové druhy. Jiné zase přicházejí po silných deštích nebo naopak když tůňka vysychá.

Hmyz a jiná drobotina

Na samém počátku se nově vzniklá tůňka stala domovem pro takzvané pionýrské druhy, které osidlují nová stanoviště jako první. Mezi ně patří například dravé ploštice bruslařky a klešťanky, brouci vodomilové, jepice, vážka ploská i kriticky ohrožená ropucha zelená.

S tím, jak nádrž začala zarůstat, postupně ubývalo druhů vyžadujících holá stanoviště, a naopak přibylo těch, které jsou více vázané na rostliny. Vegetace může sloužit při kladení vajec či jako vhodný úkryt, a tak se do tůňky nastěhovali ohrožení čolci obecní či skokani skřehotaví, ale také vážky, nejrůznější brouci, plži i pavouci čelistnatky.