Historická štola

Ostatní stavby


Pod Zakázankou poblíž velké voliéry dravců se ve skalním masivu nachází vstup do historické štoly pocházející z poloviny 19. století. Několik desítek metrů dlouhá štola, která pravděpodobně vznikla se záměrem kutat železnou rudu, sloužila za druhé světové války jako protiletecký kryt. Dodnes je opředena mnoha pověstmi.

Historická štola, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Historická štola, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Říkalo se, že štola ústí až v Trojském zámku nebo v podzemí Svaté Kláry. Také panovalo přesvědčení, že se v ní uvolňuje metan a její průzkum by byl životu nebezpečný. Následně se ukázalo, že bude patrně dílem podnikatelů Floriana Kubešky nebo Jana Bendelmayera, kteří měli od roku 1856 právo na kutání rud v Troji. Později ze štoly vzešel světu dosud neznámý minerál paracomquimbit.

Během druhé světové války, kdy hrozilo nebezpečí bombardování, sloužila štola jako protiletecký kryt. Většina Pražanů nevěřila, že by Spojenci chtěli zničit i Prahu, jedinou výjimkou byla paní Trubková, manželka krotitele Trubky, která bydlela v zoo v nádherné maringotce a zažila bombardování v Rakousku. Při vyhlášení poplachu utíkala vždycky do krytu jako první a s ní i děti, pro které to byla náramná zábava. Říká se, že protektorátní mince, které byly v prostorách štoly nalezeny, tam poztrácela právě vyděšená paní Trubková. Kryt ve skále byl nejvíc využit ve dnech Pražského povstání, kdy se tam musely uchýlit ženy s dětmi, zatímco muži vykopali zbraně v zoo celou válku ukryté a šli bojovat na Trojský most.

V současné době je v její vstupní části replika protileteckého krytu z období 2. světové války, která byla slavnostně otevřena 4. května 2014, tedy v předvečer výročí Pražského povstání z roku 1945. Válečnou dobu připomíná nejen její vybavení a dekorace či dobová zvuková kulisa, ale také množství informací o období okupace v pražské zoologické zahradě.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní