Mládě orangutana v Zoo Praha je sameček. Jméno mu navrhne veřejnost

Tiskové zprávy

Filip Mašek  |  17. 05. 2024


Genetické testy potvrdily domněnky chovatelů, že mládě orangutana sumaterského narozené 2. května v Zoo Praha je sameček. Malému lidoopovi nyní pomůže vybrat jméno veřejnost. Návrhy mohou lidé psát ode dneška do konce května pod speciální příspěvek na facebookovém či instagramovém profilu portálu Blesk.cz nebo na email tip@blesk.cz. Slavnostní odhalení jména proběhne v den měsíčních narozenin mláděte, v neděli 2. června v 11 hodin u pavilonu Indonéská džungle.

„Je to sameček! Krevní testy provedené mimo jiné z pupečníku potvrdily to, o čem naši chovatelé už několik dní spekulovali,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a oznámil způsob výběru jména pro významné mládě. „Pro první narozenou gorilu přišly s návrhy jmen kamerunské děti, druhé gorile přisoudila jméno slavná Jane Goodall. S prosbou o návrhy jména pro orangutana nyní oslovujeme českou veřejnost. Z nich poté vybere tým chovatelů vhodné jméno, přičemž navrhovatele či navrhovatelku pozveme na slavnostní křtiny první červnovou neděli.“

Sameček orangutana se narodil jedenáctileté samici Diri. Ačkoli jde o jejího prvního potomka, stará se o něj naprosto vzorně. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy, který zplodil i předchozí mládě, dnes tříletého Pustakawana neboli Kawiho. Dvoutýdenní sameček začíná v těchto dnech reagovat na podněty ve svém okolí: například si začal zvědavě prohlížet chovatele. Šanci zahlédnout ho ve vnitřní expozici Indonéské džungle – zpravidla na břiše matky – mají lidé po celou otevírací dobu zoo.

Mládě orangutana v Zoo Praha je sameček