Žirafí mláďata se seznamují, malý žirafák už váží 95 kg

Tiskové zprávy

Lenka Pastorčáková  |  28. 02. 2019


V expozici žiraf severních núbijských v horní části Zoo Praha mohou návštěvníci v těchto dnech sledovat, jak se postupně seznamují (mezi sebou i se zbytkem skupiny) dvě žirafí mláďata – samička Nela narozená 25. ledna a její mladší bratr, který se narodil 13. února a už váží 95 kilogramů. Otcem obou je Johan.

Podle chovatelů je zatím „program“ mláďat převážně v režii jejich matek, které si své potomky bedlivě střeží; na pohyb Nely dohlíží matka Faraa, na malého samečka zase Eliška. Zatím tak jde mezi mláďaty spíše o pozvolné seznamování, „okukování“ a „oťukávání“. I to však skýtá velmi zajímavou podívanou a pro Nelu, přezdívanou Modelka, také příležitost, jak se nadále věnovat své oblíbené činnosti pózování přítomným návštěvníkům.

Samečka se již podařilo chovatelům i zvážit váží 95 kilogramů; zajímavým způsobem zjistili rovněž jeho výšku. „Když jsem k němu v rámci prohlídek a rehabilitací přistoupil, ostatní si všimli, že jsme naprosto stejně vysocí. Jelikož měřím přesně 190 centimetrů a s žirafákem si koukáme přímo do očí, s největší pravděpodobností měří stejně,“ vysvětlil vrchní chovatel kopytníků Jaromír Plný.

Sameček měl po narození problém s postavením zadních končetin a špatně došlapoval v oblasti spěnek. Chovatelé v pražské zoo mu však okamžitě zajistili intenzivní rehabilitaci a jeho stav se den ode dne výrazně zlepšuje.  

Všechny fotografie si můžete stáhnout na tomto odkazu: https://www.zoopraha.cz/source/zirafa.zip 

 • Foto 1: V expozici žiraf severních núbijských se seznamují dvě žirafí mláďata. Jejich pohyb je zatím víceméně v režii matek, a tak jde spíše o vzájemné „okukování“ a „oťukávání“. V popředí na fotografii je sameček, za ním samička Nela. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
 • Foto 2: Sameček narozený 13. února (na fotografii v popředí) již váží 95 kilogramů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
 • Foto 3-6: Sameček měl po narození problém s postavením zadních končetin a špatně došlapoval v oblasti spěnek. Chovatelé v pražské zoo mu však okamžitě zajistili intenzivní rehabilitaci a jeho stav se den ode dne výrazně zlepšuje. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
 • Foto 7-11: Matkou žirafího samečka narozeného 13. února je Eliška, která se narodila v Praze, otce Johana má mladší mládě společné s Nelou narozenou 25. ledna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
 • Foto 12: Chovatelé Zoo Praha už znají také výšku žirafího samečka narozeného 13. února. Měří 190 cm, stejně jako vrchní chovatel Jaromír Plný. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
 • Foto 13–14: Dvě žirafí mláďata – starší samička a mladší sameček – se postupně seznamují mezi sebou i se zbytkem skupiny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní