Vyjádření ředitele Zoo Praha k výrokům prezidenta Miloše Zemana

Tiskové zprávy

Miroslav Bobek  |  30. 11. 2018


Chci zde uvést na pravou míru některé výroky prezidenta Miloše Zemana a jeho tiskového mluvčího v otázce zápůjčky pand velkých:

1. O poskytnutí pand velkých z Číny do zoologických zahrad ve svých zemích jednaly s čínským prezidentem hlavy států, namátkou prezident Sarkozy nebo kancléřka Merkelová. Taková jsou pravidla čínské „pandí diplomacie“. Hlava státu se domlouvá se svým protějškem. Proto byl o stejný krok – včetně tohoto vysvětlení – požádán rovněž prezident Zeman, a to zejména dopisem tehdejší pražské primátorky Adriany Krnáčové v březnu 2017 (tento dopis ve svém vysílání zveřejnila Česká televize). Panda velká skutečně není zvířetem, o jehož poskytnutí spolu mohou jednat pouze ředitelé zoologických zahrad nebo primátoři příslušných měst.

2. Není pravda, že jsem o pandách v Číně nejednal. Mj. jsme uzavřeli smlouvu o spolupráci se Zoo Peking a na jejím základě pak připravovali pojetí jejich budoucího pavilonu. Čínští kolegové nás však opakovaně upozorňovali, že je nutné, aby o zapůjčení pand požádal český prezident prezidenta čínského. Proto v době, kdy už bylo jasné, že hlavní město je ochotno investovat cca 200 milionů korun do výstavby pavilonu, vznikl i výše zmíněný dopis primátorky Krnáčové. Ta ostatně o podporu záměru chovat pandy v Praze požádala také primátora Pekingu. Nebyla přitom jediná. Z těch, o nichž to není veřejně známo, a o pandy pro Prahu usilovali, bych rád poděkoval např. náměstkovi ministra zahraničních věcí Lukáši Kauckému, který byl současně zastupitelem hlavního města.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní