Vyrobte si vlastnoručně sloní papír!

Papírna


Zájemci z řad návštěvníků zoo si mohou v naší Papírně zkusit vyrobit papír podle tradiční receptury. Během zážitkového programu se naučí čerpání papíru pomocí síta a následné vysušení budoucího archu včetně lisování. Během programu se účastníci dozvědí mnoho zajímavostí nejen z dlouhé historie výroby papíru.

Vyrobte si papír ze sloního trusu! Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Vyrobte si papír ze sloního trusu! Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vyrobte si sloní papír

Výroba papíru ze sloního trusu má dlouhou tradici například na Srí Lance. Z neobvyklého ručního papíru s originální strukturou a potiskem se zde vyrábějí drobné dárkové předměty, například dopisní papíry s obálkami, záložky atd. Papír ze sloního trusu si nyní můžete vyrobit i v Papírně v Zoo Praha (stáhněte si minimapu).

Stane se nejen jedinečným dárkem, ale také krásnou vzpomínkou na návštěvu zoo. Možnost vyzkoušet si vlastnoruční výrobu papíru je navíc zajímavým setkáním s tradiční ruční prací našich předků. Ruční papír se dá vyrobit z nejrůznějších surovin. Využít lze dokonce sloní trus, nebo přesněji vlákninu, která je v trusu obsažená. Od roku 2016 si můžete část výrobního procesu vyzkoušet i v areálu pražské zoo.

Sloní papír a výrobky z něj připravuje pražská zoo ve spolupráci s Ruční papírnou Velké Losiny – jedním z nejstarších doposud pracujících podniků svého druhu v Evropě a jedinou ruční papírnou v Česku. Klikněte zde a seznamte se blíže s unikátní papírnou, která funguje bez přerušení již více než 400 let.

Papírna je v provozu od března do října.

Cena: dospělý 100 Kč, dítě 70 Kč

Objednávat se můžete na: novakv@zoopraha.cz nebo na našem e-shopu.

Proces výroby sloního papíru