"Vzácní a jedineční" Klokánek králíkovitý je zdatný zahradní

Videa

Zoo Praha  |  12. 07. 2018


Dalším vzácným a jedinečným zvířetem v chovu Zoo Praha je klokánek králíkovitý (bettongia penicillata). Je řazen do samostatné skupiny takzvaných krysích klokánků, kteří se od pravých klokanů v mnohém liší. Především jsou menší, mají jinak uspořádaný chrup, pestřejší jídelníček a pohyblivější ocásek. Klokánek králíkovitý tráví den ukrytý v lesním podrostu. K odpočinku si zde buduje kulovité hnízdo, přičemž materiál na jeho stavbu přenáší ve stočeném ocásku.

Úbytek populace klokánka králíkovitého má své kořeny už v dobách kolonizace Austrálie, kdy lidé na tento kontinent začali přivážet nové druhy zvířat. Malý vačnatec se stává kořistí například zdivočelých koček domácích. Výrazný pokles jeho populace je podle Mezinárodního svazu ochrany přírody zaznamenáván od počátku nového milénia. Zatímco v roce 2000 žilo na jihozápadě kontinentu a přilehlých ostrovech zhruba 250 000 jedinců, o 10 let později už jich bylo jen kolem 33 000. Klokánci králíkovití dál čelí predátorům a také podléhají nemocem. V Červeném seznamu proto i oni spadají do kategorie kriticky ohrožených.

Naši klokánci mají i prima jména. Ve videu se mimo jiné dozvíte, jak k nim přišli. Přijďte se na ně do Zoo Praha podívat a zavolejte na ně, třeba si vás přihopkají prohléhnout.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní