Dobré zprávy z Kamerunu

Zoo Praha / Prague Zoo

Zoo Praha  |  24. 02. 2017


Od roku 2013 existuje v obci Somalomo Ekoklub, jehož členové se věnují různým environmentálně-vzdělávacím aktivitám. Jedna z činností je například výsadba stromů Moringa, které jsou alternativním zdrojem příjmu pro místní obyvatele. Za účelem ochrany biodiverzity rezervace Dja byl také založen chov řekomyší jako alternativní zdroji potravy namísto bushmeat.

Řekomyši se rozmnožují v lidské péči, foto: Lucie Vejmelková, Zoo Praha Řekomyši se rozmnožují v lidské péči, foto: Lucie Vejmelková, Zoo Praha

Veškerá setba Moringa se řídí obdobím sucha a dešťů, je tedy nutné dobré načasování. V období dešťů mají sazenice čas si udělat dostatečné zásoby vody a povyrůst natolik, aby se jim podařilo přečkat následující období sucha do dalších dešťů. Malinké sazenice, které se sotva vešly do dlaně a nedosahovaly ani první úrovně ohrádky, mají dnes padesát centimetrů na výšku.

Řekomyši taktéž prospívají, každý rok dochází k páření. Od zahájení chovu v srpnu 2014 se z našeho vrchního chovatele stal odborník. Stejně tak mají i členové Ekoklubu přesnou představu, kolik potravy řekomyši denně konzumují, co mají rády a co ne. Znamená to, že i několik šestnácti a sedmnácti letých se od našeho vrchního chovatele učí, což je nejen velkým zadostiučiněním, ale také velkou motivací. A té je potřeba především.

Koordinátorka in-situ projektů Zoo Praha, Martina Matysová, se právě vrátila z Kamerunu, kde zajišťovala hladký průběh aktivit pražské zoo, například jízd Toulavého autobusu, činnosti Ekoklubu a chovného zařízení pro řekomyši. Pravidelně je v kontaktu s místními partnery a zajišťuje tak na dálku dohled z administrativní i lidské stránky.

Maniok je jednou z plodin, které řekomyši konzumují, foto: Lucie Vejmelková, Zoo PrahaManiok je jednou z plodin, které řekomyši konzumují, foto: Lucie Vejmelková, Zoo Praha


Jak pomoci

I vy se můžete zapojit do podpory projektu Toulavý autobus!

Zašlete finanční příspěvek na speciální sbírkové konto Pomáháme jim přežít – č.ú.: 43 – 680 466 0247/0100.

Využijte dárcovské sms!

Přineste starý mobil. Za každý přístroj vyplatí společnost REMA Systém 10 Kč na naše sbírkové konto.

Kupte si některý z vybraných suvenýrů a tiskovin v areálu Zoo Praha nebo na našem e-shopu.

Zůčastněte se Běhu pro zoo, jehož výtěžek je určen na projekty Pomáháme jim přežít.

A v neposlední řadě přijďte do zoo praha! koupí každé vstupenky příspíváte 2 kč na ochranu ohrožených druhů v rámci projektu koruna ze vstupného.

Děkujeme Vám, že nám pomáháte pomáhat!ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní