Pražská zoo založila chov řekomyší v Kamerunu

Ostatní články

Jana Jirátová  |  17. 09. 2014


Toulavý autobus, který provozuje pražská zoo druhým rokem, nejen zprostředkovává cesty kamerunských školáků za poznáním goril, ale vede je i k tomu, že se sami zasazují o ochranu přírody.

Nejnovější aktivitou je založení chovu řekomyší afrických. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Nejnovější aktivitou je založení chovu řekomyší afrických. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ekoklub přátel Dja, který v Somalomo založily tamní děti poté, co se účastnily jedné z prvních jízd Toulavého autobusu, začal vyvíjet řadu nových aktivit: přesvědčuje místní obyvatele, aby nekonzumovali maso pralesních zvířat, tzv. bushmeat, jeho členové vyčistili studny a plánují i vysázet ovocný sad. S podporou Zoo Praha začali členové Ekoklubu zavádět i chov řekomyší na okraji rezervace Dja v Kamerunu.

„Jde o pilotní projekt, jehož cílem je poskytnout místním lidem nový zdroj příjmu, a současně i alternativu k lovu bushmeatu. Maso těchto pralesních krys je chutné a i velmi žádané,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Na základně v Somalomo byly vybudovány kotce a umístěna první zvířata. „Vedoucím projektu byla jmenována nejstarší členka Ekoklubu, Valérie Paule Ankanka Apann. Jejím hlavním úkolem je nyní rozběhnout chov a pokusit se o první rozmnožení,“ dodává Lucie Vejmelková, koordinátorka in situ projektů Zoo Praha.

Pražská zoo rovněž podporuje materiálním vybavením strážce Dja. Opakovaně jim dodala potřeby do terénu, ale například i satelitní telefony.

Projekt Toulavý autobus se svými návaznými aktivitami má velký ohlas nejen v Kamerunu, ale i mezi odbornou veřejností. Vysoce ho oceňovali například účastníci výroční konference Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) v Orlandu.

Podpořit ho můžete zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS OHROZENEDRUHY na číslo 87 777 nebo libovolného finančního příspěvku na sbírkové konto Pomáháme jim přežít (č. ú. 43 – 680 466 0247 / 0100), zakoupením suvenýrů ve speciálních stanech v areálu nebo samotnou návštěvou zoo. Za každého vstupu získává pražská zoo 2 Kč na záchranu ohrožených druhů.

Ekoklub přátel Dja vede děti k tomu, že se samy zasazují o ochranu přírody. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo PrahaEkoklub přátel Dja vede děti k tomu, že se samy zasazují o ochranu přírody. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha


Zaměstnanci Zoo Praha nejprve dopravili dvě samičky supa mrchožravého do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře. Tam supí mláďata odchovaná v Praze strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku. Vlevo mládě, které se vylíhlo přímo v Zoo Praha, vpravo samička vylíhnutá v Zoo Zlín. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Zoo Praha – tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Na umělém...

Zoo Praha se distancuje od přednáškové činnosti pana Jana Bedřicha, jejímž tématem jsou pražské gorily. Přednášky nevznikají ve spolupráci se Zoo Praha a obsahují zcela mylné informace.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní