Pražská zoo založila chov řekomyší v Kamerunu

Ostatní články

Jana Jirátová  |  17. 09. 2014


Toulavý autobus, který provozuje pražská zoo druhým rokem, nejen zprostředkovává cesty kamerunských školáků za poznáním goril, ale vede je i k tomu, že se sami zasazují o ochranu přírody.

Nejnovější aktivitou je založení chovu řekomyší afrických. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Nejnovější aktivitou je založení chovu řekomyší afrických. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ekoklub přátel Dja, který v Somalomo založily tamní děti poté, co se účastnily jedné z prvních jízd Toulavého autobusu, začal vyvíjet řadu nových aktivit: přesvědčuje místní obyvatele, aby nekonzumovali maso pralesních zvířat, tzv. bushmeat, jeho členové vyčistili studny a plánují i vysázet ovocný sad. S podporou Zoo Praha začali členové Ekoklubu zavádět i chov řekomyší na okraji rezervace Dja v Kamerunu.

„Jde o pilotní projekt, jehož cílem je poskytnout místním lidem nový zdroj příjmu, a současně i alternativu k lovu bushmeatu. Maso těchto pralesních krys je chutné a i velmi žádané,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Na základně v Somalomo byly vybudovány kotce a umístěna první zvířata. „Vedoucím projektu byla jmenována nejstarší členka Ekoklubu, Valérie Paule Ankanka Apann. Jejím hlavním úkolem je nyní rozběhnout chov a pokusit se o první rozmnožení,“ dodává Lucie Vejmelková, koordinátorka in situ projektů Zoo Praha.

Pražská zoo rovněž podporuje materiálním vybavením strážce Dja. Opakovaně jim dodala potřeby do terénu, ale například i satelitní telefony.

Projekt Toulavý autobus se svými návaznými aktivitami má velký ohlas nejen v Kamerunu, ale i mezi odbornou veřejností. Vysoce ho oceňovali například účastníci výroční konference Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) v Orlandu.

Podpořit ho můžete zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS OHROZENEDRUHY na číslo 87 777 nebo libovolného finančního příspěvku na sbírkové konto Pomáháme jim přežít (č. ú. 43 – 680 466 0247 / 0100), zakoupením suvenýrů ve speciálních stanech v areálu nebo samotnou návštěvou zoo. Za každého vstupu získává pražská zoo 2 Kč na záchranu ohrožených druhů.

Ekoklub přátel Dja vede děti k tomu, že se samy zasazují o ochranu přírody. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo PrahaEkoklub přátel Dja vede děti k tomu, že se samy zasazují o ochranu přírody. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha


V Pangoláriu, jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. Foto: Free the Bears.

V Pangoláriu (od anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž...

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní