Po stopách velblouda

Ostatní články

Michal Šťastný  |  27. 02. 2014


Pomozte nám hledat pamětníky pozoruhodné poválečné cesty opuštěného velblouda do Prahy!

Velbloud na cestě. Velbloud na cestě.

V červnu 1945 vedly štafety Junáků opuštěného velblouda od Havlíčkova Brodu až do Zoo Praha. Žije dosud některý z pamětníků jejich pozoruhodné cesty? Nebo nám zůstanou jen střípky vzpomínek, jaké se zachovaly například v časopise Junák z roku 1970?

Trasa, na které si ho štafetově předávaly skupinky Junáků, vedla pravděpodobně přes Čáslav a Kutnou horu, dál přes Kolín, Český brod a Úvaly.

První ověřené zprávy o putování velblouda do Prahy nám přišly z čáslavského muzea. Právě odtamtud jsme dostali unikátní záběr, který byl pořízen v červnu 1945 v Golčově Jeníkově. Zachycuje velblouda, který po osvobození zůstal opuštěný kdesi u Havlíčkova Brodu a skautské štafety ho postupně dovedly až do Zoo Praha.

Najdou se další fotografie, dokumenty či pamětníci? Nejste z Kutné Hory, Kolína, Českého Brodu či jiného města nebo vesnice na trase a nepamatovali by si třeba vaši prarodiče to poválečné velbloudí procesí? Napište nám na director@zoopraha.cz!

 


V Pangoláriu, jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. Foto: Free the Bears.

V Pangoláriu (od anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž...

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní