Po stopách velblouda

Ostatní články

Michal Šťastný  |  27. 02. 2014


Pomozte nám hledat pamětníky pozoruhodné poválečné cesty opuštěného velblouda do Prahy!

Velbloud na cestě. Velbloud na cestě.

V červnu 1945 vedly štafety Junáků opuštěného velblouda od Havlíčkova Brodu až do Zoo Praha. Žije dosud některý z pamětníků jejich pozoruhodné cesty? Nebo nám zůstanou jen střípky vzpomínek, jaké se zachovaly například v časopise Junák z roku 1970?

Trasa, na které si ho štafetově předávaly skupinky Junáků, vedla pravděpodobně přes Čáslav a Kutnou horu, dál přes Kolín, Český brod a Úvaly.

První ověřené zprávy o putování velblouda do Prahy nám přišly z čáslavského muzea. Právě odtamtud jsme dostali unikátní záběr, který byl pořízen v červnu 1945 v Golčově Jeníkově. Zachycuje velblouda, který po osvobození zůstal opuštěný kdesi u Havlíčkova Brodu a skautské štafety ho postupně dovedly až do Zoo Praha.

Najdou se další fotografie, dokumenty či pamětníci? Nejste z Kutné Hory, Kolína, Českého Brodu či jiného města nebo vesnice na trase a nepamatovali by si třeba vaši prarodiče to poválečné velbloudí procesí? Napište nám na director@zoopraha.cz!

 


Od pondělí 25. května jsou znovu otevřeny vnitřní expozice, pavilony, restaurace, hřiště a pokladny. I nadále jsou v platnosti některé omezující podmínky, které se týkají zejména nošení roušek a dodržování rozestupů.

Vstupenka na lepší časy je jednou z forem podpory Zoo Praha v době koronavirové.

Přední místa v prvním průběžném žebříčku držitelů Vstupenky na lepší časy prozatím obsadily nákupy za 5 000 Kč – deseti vstupenek za 500 Kč najednou, pěti za tisíc Kč a jedné v...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní