Třináctka nebyla jen nešťastná

Ostatní články

Miroslav Bobek  |  30. 12. 2013


Rok 2013 byl pro Zoo Praha nejen ve znamení povodně, ale i řady dobrých zpráv a úspěchů.

Údolí slonů. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Údolí slonů. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Povodeň, která pražskou zoo postihla v prvních červnových dnech a zaplavila spodní část areálu, naštěstí nedosáhla takové úrovně hladiny a nenapáchala takové škody jako velká voda v roce 2002. Díky vysokému nasazení pracovníků zoo a následně také dobrovolných i profesionálních hasičů došlo jen ke zcela minimálním ztrátám zvířat a podařilo se zachránit podstatnou část přemístitelného majetku. Současně povodeň vyvolala ohromnou vlnu solidarity. Příznivci pražské zoo jí poskytovali nejen finanční prostředky a materiál, ale po opadnutí vody také pomáhali při odstraňování škod.


Evakuace batagurů. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaEvakuace batagurů. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaPovodeň pochopitelně zásadně poznamenala průběh sezóny a zmařila očekávání mimořádně vysoké návštěvnosti. Skutečnost, že v roce 2013 přišlo navzdory povodňovým škodám a dlouhodobému uzavření spodní části areálu více než 1 100 000 návštěvníků, je nutno pokládat za ohromný úspěch a současně i důkaz skutečnosti, že Zoo Praha má vždy co nabídnout.

Již začátkem roku 2013 se v pražské zoologické zahradě narodilo první slůně v její historii – samička Sita. Velmi vzácným a současně atraktivním odchovem se později stalo rovněž mládě orangutana sumaterského (první po více než 40 letech) a dále například tygra sumaterského. Ohromný význam má dosažení světového prvoodchovu želv Smithových a mezinárodní zájem vyvolalo mládě kakadu palmového. Rok se třináctkou v letopočtu však byl i ve znamení ztrát, zejména ve svém závěru. V prosinci podlehla pravděpodobně virové infekci mladá slonice Tonya a v důsledku onemocnění trávicího traktu uhynul také orangutaní samec Padang...

Mládě tygra. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaMládě tygra. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Hlavní sezóna pražské zoo začala po znovuzpřístupnění vyhlídkové stezky Zakázanky slavnostním otevřením nového Údolí slonů a také Pavilonu hrochů. Zejména Údolí slonů se setkává s ohromným zájmem návštěvníků a je novou chloubou Zoo Praha. Probíhala rovněž výstavba pavilonu velemloků, ale další plány pozměnila povodeň: byla odložena přestavba Pavilonu velkých savců (starého slonince) a přednost má jednak nový pavilon goril umístěný mimo záplavovou zónu, jednak lepší protipovodňová ochrana spodní části areálu.

Rok 2013 je spojen i s počiny na ochranu ohrožených druhů. V Kamerunu zahájil své jízdy Toulavýautobus a do Mongolska se letounem CASA podařilo přepravit další čtyři klisny koně Převalského.

Toulavý autobus. Foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaToulavý autobus. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

 Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

 


Zoo Praha bude od čtvrtka 3. prosince 2020 znovu zpřístupněna veřejnosti v omezeném režimu. Po celý prosinec bude otevřeno od 9.00 do 16.00, a to včetně Štědrého dne.

Podle čl. II., odst. 5 Usnesení vlády č. 1262 z 30. listopadu 2020 se návštěvy a prohlídky zoologických a botanických zahrad omezují tak, že „může být využito nejvýše 25 % kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní